Dnes je 29. 05. 2024

Běh Prahou nebo starý telefon pomohou ochránit ohrožené gorily

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Čvn 18th, 2015
0 komentářů

Pobavit se, udělat něco pro své zdraví, a především pomoci ohroženému druhu afrických goril. To je hlavní záměr charitativního Běhu pro gorily, který se uskuteční v sobotu 20. června v centru Prahy. Účastníci proběhnou v maskách goril čtyřkilometrový okruh vedoucí z Hradčanského náměstí přes historické centrum Prahy a Petřín zpět na náměstí. Peníze vybrané při registraci pak poputují na podporu ohrožených goril nížinných žijících ve volné přírodě rovníkové Afriky. Přispět mohou i diváci, kteří u stánku společnosti REMA odevzdají svůj starý mobilní telefon.

Již šestý ročník charitativní akce s názvem Běh pro gorily se uskuteční v Praze předposlední červnový víkend. Vybrané peníze věnují organizátoři na osvětový projekt Toulavý autobus, který bude pomocí speciálního vzdělávacího programu seznamovat děti z pralesních oblastí se životem a potřebami ohrožených nížinných goril.

Běh odstartuje ve dvě hodiny odpoledne a na účastníky letos čeká nová čtyřkilometrová trasa vedoucí z Hradčanského náměstí, přes Nerudovu a Karmelitskou ulici na Petřín. Odtud se pak běžci přes ulici Vlašskou vrátí zpět na Hradčanské náměstí. Účastníci mohou trasu absolvovat také s kočárkem, na koloběžce či spolu se svými čtyřnohými miláčky.

Pomoci gorilám nížinným mohou lidé nejen prostřednictvím běhu, ale také odevzdáním starého vysloužilého mobilního telefonu u stánku společnosti REMA. „Na Hradčanském náměstí budeme mít stanoviště, kam může kdokoliv přinést svůj nepotřebný telefon. V rámci projektu Přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa za každý takto vybraný mobil přispějeme deseti korunami kamerunské rezervaci Dja na pořízení nového vybavení pro strážce, kteří se snaží ohrožené gorily ochránit před pytláky,“ vysvětlil princip akce ředitel skupiny REMA, David Vandrovec. „Ačkoliv jsou tato zvířata na seznamu chráněných druhů, často končí v Africe na černém trhu a jejich maso je prodáváno ke konzumaci,“ dodává Vandrovec.

Projekt, na kterém se podílí společnost REMA spolu se ZOO Praha, funguje již čtvrtým rokem a zájem české populace o pomoc s každým rokem roste. „Ochrana goril a jejich přirozeného prostředí je pro nás jedním ze stěžejních projektů. V roce 2013 se nám v Kamerunu podařilo rozjet projekt Toulavý autobus, jehož cílem je ukázat dětem z pralesních oblastí gorily jako živá a fascinující zvířata,“ sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Součástí našich aktivit ve střední Africe je také materiální podpora strážců biosférické rezervace Dja, založení chovu řekomyší jako alternativního zdroje takzvaného bushmeatu nebo zakládání místních ekoklubů,“ doplnil Bobek.

V posledních letech se díky projektu podařilo do Kamerunu posílat příspěvky v desítkách tisíc korun a organizátoři doufají, že ani letos tomu nebude jinak. „Pokud by někdo nestihl telefon přinést přímo na akci Běh pro gorily, může ho kdykoliv odevzdat do našich sběrných boxů, které se nacházejí v 15 zoologických zahradách po celé republice,“ uzavřel za organizační tým David Vandrovec.