Dnes je 21. 07. 2024

Až 85 % žen má po menopauze problémy se sexem. Podle odborníků může pomoci 5 minut cvičení denně i erotické pomůcky

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Kvě 24th, 2023
0 komentářů
Menopauza na různých kontinentech světa

U každé ženy mohou mít příznaky menopauzy různý charakter a intenzitu. Pokud nejsou řešeny včas, postupně se mohou objevovat i problémy v intimním životě. Výzkumy ukazují, že se s nimi potýká téměř polovina žen. Ještě hůř jsou na tom ty v postmenopauzálním věku, z nichž komplikace v sexu přiznává téměř 85 %. S nepříjemnými projevy klimakteria je však možné účinně bojovat. Pomoci mohou lékaři, zdravý životní styl, dokonce i erotické pomůcky.

S menopauzou přicházejí problémy

První příznaky menopauzy ženy obvykle pociťují těsně po čtyřicítce. Už v této fázi se mohou objevovat první problémy, dokonce i v sexuálním životě. „Mezi známé příznaky patří návaly horka, změny v sexuální oblasti, výkyvy nálad, problémy se soustředěním, inkontinence, nadýmání, bolest hlavy a onemocnění srdce a cév,“ popisuje uroložka MUDr. Vlasta Vyhnánková. V menopauze se ženy potýkají s výraznými hormonálními změnami, které vedou k řadě fyzických i psychických problémů, včetně snížení sexuální touhy. Potíže jsou primárně způsobeny poklesem hladiny estrogenu, čímž může docházet ke snížení průtoku krve do pánevní oblasti. „Následkem toho často přicházejí problémy s dosažením orgasmu a pohlavní styk se může stát pro ženy velmi nepříjemný, či dokonce bolestivý,“ popisuje problémy Vlasta Vyhnánková.

V intimním životě omezuje klimakterium většinu žen

Lékaři z italské Policlinico San Matteo a Univerzity v Pavii v nedávné studii zjistili, že s problémy při sexu se v klimakteriu potýká až 46 % žen. Třetinu z nich trápí bolest při pohlavním styku a ostatním jejich intimní život komplikuje nízká sexuální touha. Nejhorší situaci lékaři popisují u postmenopauzálních žen, tedy u těch, které jsou rok a více po menopauze. Výsledky studie odhalily, že problémy v intimním životě musí řešit až 85 % z nich. „Náhlé přibírání hmotnosti a ukládání tuku v oblasti břicha, návaly horka, sušší kůže a strach z počátků či rozvoje inkontinence se u některých žen negativně promítá do kvality prožívání intimností. Tyto problémy často vedou k tomu, že se zájem o sexuální potěšení ztrácí,“ upřesňuje lékařka. Pokud nejsou problémy řešeny včas, mohou se negativně odrazit i ve vztahu, zejména pokud má partner stále stejný sexuální apetit.

Erotické pomůcky zlepšují sexuální prožitek

Sexuální aktivita a posilování pánevního dna je nejen přirozený, ale navíc velmi příjemný způsob, jak pomoci obnovit ztracené libido.„Pravidelný sex prokrvuje vagínu, a tím zlepšuje její kondici. Používání erotických pomůcek, jako jsou vibrátory, erotické masáže či masturbace mohou období menopauzy ženám velice zpříjemnit,“ vysvětluje prospěšnost sexu a erotických pomůcek v menopauze Vlasta Vyhnánková. Zařazení erotických pomůcek do partnerského sexuálního života doporučuje i gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. „Při sexu se vyplavují endorfiny, které navozují pocit štěstí a spokojenosti. Erotickými pomůckami či změnou místa je možné milostný život zpestřit a jít naproti lepšímu prožitku a vzrušivosti,“ doplňuje gynekolog. Partneři, kteří pravidelně používají erotické pomůcky, jsou podle lékařů se svým sexuálním životem mnohem spokojenější. Při různých zdravotních obtížích mohou navíc pomáhat s léčbou. V klimakteriu či v důsledku stresu ženy často popisují problémy s menší vzrušivostí nebo s obtížným dosahováním orgasmu. V tom jim mohou pomoci různé typy vibrátorů, jichž je na trhu velké množství. „V těchto případech nejčastěji doporučujeme podtlakové stimulátory klitorisu, známé pod značkami Womanizer, Satisfyer či Boom, nebo vibrátory s masážní hlavicí,“ vysvětluje Tomáš Koubík, zakladatel společnosti Intimfitness.cz. Také se jim často nedaří dosáhnout dostatečné vaginální vlhkosti. „Tento problém mohou vyřešit kvalitní lubrikační gely, které pomáhají regulovat zvlhčení a udržet optimální pH vagíny,“ doplňuje.

 

Pouhých 5 minut denně může přinést úlevu i uspokojení

Historie venušiných kuliček sahá až do dávných dob Japonska, kde je využívaly královny lásky gejši. Dnes mají nezastupitelnou roli jako zdravotní pomůcka při řešení zdravotních problémů žen všech věkových kategorií. Podle lékařů snižuje pravidelné posilování pánevního dna riziko inkontinence, výhřezu dělohy, podporuje zvýšené prokrvení tkání pochvy, vede ke zlepšení přirozené lubrikace, zkvalitnění pružnosti vaginálních stěn a zejména ke znovunalezení schopnosti vnímat příjemné pocity. Tato pomůcka se zavádí do pochvy a při cvičení nebo chůzi se otřesy ze dvou kuliček uvnitř erotické hračky přenášejí do dělohy. Ta reaguje stahováním a povolováním svalů, tedy cvičí a posiluje velmi důležité svaly pánevního dna. V současné době navíc existují vaginální kuličky, které dokážou dostat svaly pánevního dna do skvělé kondice i bez pohybu či cvičení. „Pulzační kuličky se od běžných produktů liší především tím, že k vibracím využívají magnetickou energii a dokážou svaly pánevního dna aktivně posilovat, i když žena odpočívá,“ vysvětluje rozdíly mezi produktyTomáš Koubík. Jedná se o pulzační a vibrační pomůcku Boom Victoria, na jejíž výrobě společnost Intimfitness.cz spolupracovala s lékaři z oboru gynekologie a urologie.

 

Hormony, přírodní fytoestrogeny, nebo laser?

Při těžko snesitelných potížích je vždy dobré svěřit se do péče svého lékaře, který doporučí léčebný plán podle konkrétního případu. V některých případech je vhodná hormonální substituční terapie, která přináší úlevu od nejčastějších příznaků menopauzy a chrání kosti před osteoporózou, jindy fytoestrogeny, což jsou látky přírodního původu. „Mají podobné účinky jako lidské hormony, dokážou částečně kompenzovat pokles hormonální hladiny spojený s přechodem a nastolují rovnováhu mezi hormony estrogenem a progesteronem. Také působí proti osteoporóze a snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu,“ vysvětluje Vlasta Vyhnánková. V poslední době je velmi často vyhledávanou možností léčby speciální laserové ošetření. „Tento nebolestivý a rychlý zákrok obnovuje elasticitu a tonus pochvy. Díky němu se intimní partie zpevní, ustupuje bolest pociťovaná při pohlavním styku a celkově se zlepšuje kvalita sexuálního života,“ popisujelékařka.

Menopauza však neznamená jen velké množství problémů a překážek. Je třeba k ní přistupovat i z té lepší stránky. Mnoho komplikací, které ženám přináší reproduktivní věk, už nemusejí řešit. Neexistuje omezování kvůli menstruaci či výběr nejvhodnější antikoncepce. Ženy jsou v tomto věku často šťastnější, sebevědomější a užívají si intimní život mnohem více a intenzivněji než před menopauzou.