Dnes je 26. 05. 2024

Alternativní menstruační pomůcky vyzkoušela skoro polovina mladých Češek. Nejčastěji sáhnou po kalíšku, hlavním důvodem je přitom ekologie

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Bře 17th, 2022
0 komentářů

Osobní zkušenost s používáním alternativních menstruačních pomůcek má v Česku 45 procent mladých žen. Dvě třetiny z nich uvedly, že preferují kalíšek, zatímco menstruační kalhotky vyhovují necelé polovině. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti dm drogerie markt. Hlavní motivací k užívání alternativních metod během menstruace je ekologie a pohodlí. Lze pozorovat, že zájem o tyto alternativy převažuje u mladších respondentek.

 

Alternativní menstruační potřeby se oblibě těší zejména u mladší věkové kategorie. Zatímco mezi ženami do 23 let má s těmito produkty zkušenost 54 procent respondentek, v kategorii nad 30 let se jedná pouze o 37 procent. „Toto zjištění jde ruku v ruce s tím, že mladší generace, takzvaná generace Z, přemýšlí nad ekologií, ochranou planety a udržitelností více než kterákoliv kterákoliv předtím,“[1] komentuje Jiří Peroutka, manažer komunikace společnosti dm drogerie markt. Právě ta považuje udržitelnost a ohled na přírodu za součást své filozofie, a proto její zákaznice naleznou v nabídce sortimentu menstruační kalhotky, kalíšky i látkové vložky.

Ekologie je přitom zásadním faktorem pro volbu opakovaně použitelných menstruačních produktů u dvou třetin všech dotázaných žen. Šetrnost k životnímu prostředí je u užívaných produktů nadprůměrně důležitá pro ženy s vysokoškolským vzděláním. Celkem 6 z 10 respondentek uvedlo jako důvod volby alternativních potřeb také pohodlí. Vliv na zdraví pak hraje roli pro třetinu z nich. Opakovaně použitelné menstruační pomůcky jsou navíc výhodné i finančně, čehož si na nich cení 41procent žen.

Alternativní pomůcky na ochranu během menstruace nakupují Češky nejvíce na internetu. „To kupodivu tolik nesouvisí s věkem, ve všech věkových kategoriích oslovených žen se pro tento způsob nákupu vyslovilo shodně na 70 procent respondentek. Hned poté následují kamenné drogerie, které jsou ale příznačné právě pro nejmladší respondentky. S vyšším věkem pak roste preference lékáren,“ přibližuje výsledky průzkumu Peroutka.

Alternativní metody Češky nejraději kombinují s klasikou

Z šetření, které pro dm drogerii připravila agentura STEM/MARK, dále vyplynulo, že pouze pětina žen, která má zkušenost s alternativními menstruačními potřebami, uplatňuje výhradně tento způsob ochrany. Zbytek preferuje jejich užívání v kombinaci s konvenčními produkty, nejčastěji s jednorázovými vložkami (37 %), tampony (16 %) či obojím (29 %). Alternativním pomůckám v oblibě vévodí kalíšek, který preferují dvě třetiny žen, následují kalhotky (45 %) a látkové vložky (25 %). Menstruační houbu používají pouhá tři procenta uživatelek.

Žen, kterým nevyhovují, je minimum

V rámci oslovených žen, které dosud nemají s používáním alternativních menstruačních potřeb zkušenosti, necelé dvě třetiny nevylučují jejich vyzkoušení v budoucnu. Potenciální nové uživatelky těchto pomůcek lze najít častěji mezi nejmladšími respondentkami do 23 let. Využívání opakovaně použitelných pomůcek v budoucnu nepopírá 79 procent z nich, kdežto u žen nad 30 let se kladně vyjádřilo 57 procent respondentek. Třicet procent žen zkušenost s těmito produkty neláká. Pouhé jediné procento dotázaných uvedlo, že již alternativní ochranu sice při menstruaci vyzkoušelo, nadále ji ale používat nehodlá.

 

Průzkumu se zúčastnilo celkem 501 žen ve věku od 18 do 35 let.