Dnes je 7. 12. 2022

Aktuální studie: Ženy užívající antikoncepci mají sex častěji, nejnáruživější jsou Jordánky

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Úno 23rd, 2016
0 komentářů

Nejnovější americká studie ukazuje, že ženy, které se při sexu chrání, mají o 20 % častěji pohlavní styk než ty bez ochrany. Výzkum, který zahrnoval více než 120 tisíc žen ze 47 zemí světa a trval celých 15 let, pomohl odpovědět na spor ohledně vlivu antikoncepce na sexuální život. Z výzkumu dále vyplývá, že nejvíce sexuálně aktivní jsou ženy z Jordánska, nejméně ženy z afrického Beninu.

Studie, kterou provedli výzkumníci z americké Bloomberg School of Public Health, měla za cíl odpovědět na otázku, zda užívání antikoncepce zasahuje do vztahů. „Dlouhodobě se totiž objevují protichůdné názory. Řada lidí tvrdí, že antikoncepce snižuje sexuální apetit a zhoršuje tak kvalitu sexuálního života,“ vysvětlil hlavní důvod vzniku studie Adam Durčák, marketingový ředitel sexshopu Růžový slon.

Výzkum Suzanne Bell a Davida Bishaie ovšem ukázal na pravý opak. Ze studie totiž vyplynulo, že 90 % žen, které používají nějaký druh ochrany, má pravidelný sex. Naproti tomu ženy bez antikoncepce měly v posledním měsíci sex pouze v 72 %. „Ukazuje se, že ženy, které se chrání, se logicky bojí mnohem méně nechtěného početí. Došlo tak k oddělení sexu od těhotenství a ženy se tak mohou více uvolnit a být sexuálně aktivnější,“ komentoval Durčák.

Nejvíce sexu si užijí Jordánky, nejméně ženy z Beninu

Aktuální studie provedená v sedmačtyřiceti zemích světa ukázala, že nejčastěji si sexu užívají ženy z Jordánska. Alespoň jednou za měsíc má pohlavní styk 94 % z nich. Nejméně sexuálně aktivní pak byly ženy z afrického Beninu, kde mělo během měsíce sex pouze 60 % žen.

Výzkumníci ovšem musely vzít v potaz i to, že ne ve všech zemích si ženy mohou svobodně rozhodovat jak o frekvenci sexu, tak o užívání antikoncepce. Nelze tedy striktně říci, že antikoncepce se automaticky rovná více sexu. „Ani v jedné ze zkoumaných zemí ale neměly ženy bez antikoncepce pohlavní styk častěji než ty používající ochranu. A ačkoliv je faktorů ovlivňujících množství sexu více, můžeme obecně říci, že lidé, kteří si užívají s partnerem či partnerkou pravidelného sexu, mívají šťastnější vztahy i pozitivnější vnímání sebe sama,“ uzavřel Adam Durčák.