Dnes je 3. 02. 2023

Aktuální ceny pohonných hmot v turistických destinacích: Téměř všude si připlatíte

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Čvc 1st, 2016
0 komentářů

Se začátkem prázdnin se mnoho Čechů vydává na dovolenou do zahraničí automobilem. Podle aktuálních údajů Evropské komise jsou ve většině evropských zemí pohonné hmoty dražší. Ceny Naturalu 95 jsou v Česku dokonce o více než 6 korun nižší, než je průměr EU. Nejlevnější je Bulharsko, kde za benzín ušetříme oproti Česku skoro 3 koruny. Jinak si výrazně připlatíme v Chorvatsku, Slovinsku, ale i na Slovensku a v Německu. Nejdražší je pak Itálie, kde je cena benzínu vyšší o více než 10 korun.

Nejčerstvější údaje Evropské komise ukazují, že ceny Naturalu 95 v Česku jsou o 6,21 Kč/l nižší, než je průměr EU. Ve většině zemí si tedy při cestě na dovolenou připlatíme. Výjimku tvoří například Bulharsko nebo Polsko, kde natankujeme benzín o téměř 3 koruny na litr levněji než u nás. Ceny jsou příznivé i v Maďarsku, kde je litr Naturalu v průměru o 70 haléřů nižší než v Česku.

Kdo má ale namířeno do tradičních turistických destinací, měl by se připravit na výrazně vyšší ceny pohonných hmot než v Česku. „Nejméně si u Naturalu 95 připlatíme v Rakousku, kde je cena vyšší o 1,62 Kč/l. Na Slovensku je Natural v tomto týdnu dražší o neuvěřitelných 4,22 Kč/l. V Chorvatsku a Slovinsku jsou ceny o zhruba 3 Kč/l vyšší než u nás a při tankování v Německu si už připlatíme 7,12 Kč/l,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty a analyzuje vývoj cen pohonných hmot v EU. „Pokud budete tankovat v Itálii, tak při přepočtu ceny jednoho litru Naturalu 95 z eur můžete nabýt dojmu, že špatně počítáte. Ve srovnání s Českem si totiž připlatíte více než 10 Kč za každý natankovaný litr,“ dodává Damir Duraković.

Co se týče nafty, u té nejsou rozdíly v cenách tak dramatické jako u Naturalu. Výrazně dražší je ale opět Itálie, kde se nafta tankuje o 7,4 Kč/l dráž než v Česku. V Rakousku si motoristé připlatí pouze 50 a na Slovensku 90 haléřů za litr. V Chorvatsku, Slovinsku a Německu jsou ceny nafty o asi 2 Kč/l vyšší než v tuzemsku. „Cestou do Chorvatska se tak bez ohledu na to, zda tankujete naftu, nebo benzín, vyplatí doplnit nádrž v Rakousku, popřípadě v Maďarsku,“ doporučuje Damir Duraković s tím, že při cestě do Itálie je rozhodně lepší se tam tankování vyhnout.