Dnes je 24. 04. 2024

AITAT podala trestní oznámení, viní Ministerstvo životního prostředí ČR

Autor: Redakce
Rubrika: IT
Čvn 1st, 2014
0 komentářů

Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací (AITAT) podala trestní oznámení pro zneužití pravomocí veřejného činitele a korupční jednání. Tímto krokem vrcholí osmiletý soudní spor ve věci chybného postupu Ministerstva životního prostředí ČR ve výběrovém řízení o určení Správce historického ICT zařízení. Ministerstvo letos v dubnu sice vydalo pod tíhou exekuce opravné rozhodnutí, to je ale podle asociace opět v rozporu s rozhodnutím soudu.

Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP) ve správním řízení o určení Správce historického elektrozařízení ve skupině informačních technologií a telekomunikací bylo před několika lety soudy zrušeno a označeno jako nezákonné. Na základě žaloby proti nečinnosti soud loni rozhodl o povinnosti MŽP vydat nové rozhodnutí. V souvislosti s tím vydalo MŽP dne 7. dubna 2014 opravné rozhodnutí, podle AITAT však bylo i to v rozporu s rozhodnutím soudu a zásadami správního řízení. Asociace se proto rozhodla podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Již několik let sledujeme kroky ministerstva, které nás vedou k důvodnému podezření z existence nadstandardních až klientelistických vazeb na MŽP. Vše vyvrcholilo vydáním opravného rozhodnutí, které bylo podle nás stanoveno na základě sporných až účelových podkladů,“ uvedl David Beneš, předseda představenstva Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací (AITAT).Již v roce 2010 Nejvyšší správní soud ČR konstatoval, že řízení vedené MŽP trpělo vážnými nedostatky, které vedly k porušení principu nestrannosti. Úředníci řeší své administrativní povinnosti v přímém rozporu s nařízením soudů.Máme za to, že je k tomu vede něco více než jen arogance a hloupost, proto bylo podáno trestní oznámení pro zneužití pravomocí veřejného činitele a korupční jednání,“ doplnil Beneš. 

Nové rozhodnutí ve věci Správce historického elektrozařízení přijalo MŽP až pod tlakem exekuce. Ačkoliv měla být podle nařízení Městského soudu v Praze náprava učiněna nejpozději do 30. prosince 2013, ministerstvo vydalo nové rozhodnutí až v dubnu letošního roku. V zákonné lhůtě tak nesplnilo nařízení soudu a nevydalo opravné rozhodnutí včas. „Soudní spory kolem takzvaných Historických poplatků trvají již více než osm let. Důvodem byly obstrukce ministerstva a jeho neochota ke komunikaci. Exekuce byla jediným účinným nástrojem, jak ze strany ministerstva vymoci aktivitu,“ sdělil David Beneš z Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací (AITAT). Chceme, aby ministerstvo životního prostředí přiznalo své pochybení a učinilo odpovědnými příslušné úředníky,“ uzavřel Beneš.