Dnes je 5. 01. 2025

Energeticky soběstačné bydlení může být komfortní, zajistí to nový český systém

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Čvc 30th, 2018
0 komentářů
Energeticky soběstačné bydlení může být komfortní

Projekt Český ostrovní dům vyvinul ve spolupráci s dalšími odborníky řídicí mechanismus Independence System, který zvládne optimalizovat využití elektrické energie a dalších technologií v soběstačných domech. Systém bude umět sám rozmýšlet, kterou spotřebu upřednostnit nebo odložit. Po ročním testování je připraven k aplikaci do praxe. Jeho vývoj trval dva roky.

Komfort bydlení

„Lidé se nechtějí moc omezovat. Zajištění současného komfortu bydlení v soběstačném nebo i napojeném domě snažícím se o maximalizaci své nezávislosti vyžaduje poměrně sofistikovaný způsob koordinace jednotlivých technologií. Náš Independence System dokáže předpovídat a dynamicky reagovat na stav energie a zvyklosti uživatele. Zároveň je bezpečný, dům je stále provozuschopný, i když by cokoliv vypadlo z provozu. To je pro nás důležité,“ komentuje fungování systému Pavel Podruh, zakladatel projektu Český ostrovní dům.

Chytrá ekologická opatření prospívají podnikání i planetě. Ekologie ušetří firmám statisíce korun

Elektřinu dodávají soběstačným budovám nejčastěji fotovoltaické elektrárny. Ty fungují v závislosti na počasí. V letních měsících je energie přebytek a v zimě se jí nedostává. Majitelé domů využívající primárně vlastních zdrojů energie proto přemýšlejí dopředu o tom, kdy budou například prát nebo vařit. Používání spotřebičů náročnějších na energii je už nyní možné automaticky rozvrhnout a majitelům tak odpadá nutnost vést vše v patrnosti.

Smart home systémy

Na trhu je dostupných mnoho takzvaných smart home systémů, které částečně pomáhají řídit domácnost. Umějí například tlumit světla či hudbu, automaticky při vysoké venkovní teplotě stáhnout okenní rolety nebo na dálku zapnout topení pomocí mobilního telefonu. Program, který by však sám bezpečně řídil páteřní technologie v domácnosti jako dynamický organizmus a distribuci elektrické energie rozmýšlel podle toho, kam je ji potřeba investovat a které činnosti je lepší posunout v čase, v současnosti neexistuje.

Venkovní žaluzie dominují stínicí technice, roste i popularita pergol či markýz

Hotový program bude využitelný jak v soběstačných budovách, tak pasivních či nízkoenergetických domech a komplexech. Český ostrovní dům ho vyvinul s přední českou elektroinstalační společností ELPRAMO a největším distributorem lithiových baterií v Evropě, českou firmou GWL Power. Nyní se připravuje veřejný showroom včetně poradenství již ve fázi přípravy stavby a výběru technologií.

Independence System

„Náš Independence System bude zatím fungovat na výběrové bázi. Spolu s partnery musíme vybírat mezi poptávkami ty, které jsou nejzajímavější, ať už svým rozsahem, nebo originalitou. Všichni jsme kapacitně vytíženi, a tak nás musí něco skutečně zaujmout, abychom upozadili jinou práci. Zdaleka to nemusí být jen o velikosti poptávky,“ dodává Podruh.

Až 15 % chytrých domácností by mělo být v Česku za 5 let. Největší oblibě se těší u nastupující generace

Projekt Český ostrovní dům rozšiřuje už od roku 2016 povědomí o budovách nezávislých na obecní či městské infrastruktuře. Letos pořádá třetí ročník studentské architektonické soutěže projektů ostrovního bydlení. Zatímco první rok se do soutěže zapojily jen dvě vysoké školy, letos se jí účastní univerzity s obory architektury a stavitelství z celé republiky. Projekt také kromě systému řízení budov vyvíjí nové bateriové úložiště pro domácnosti a minulý rok získal za své aktivity cenu E.ON Energy Globe v kategorii Mládež. Letos E.ON ocení projekty, jež šetří přírodu a energie, už po desáté. Další ocenění – cenu Inovace pro udržitelný rozvoj – získal Pavel Podruh od České manažerské asociace.