Průzkum: Frekvence sexu klesá. Páry se méně zajímají o sex, sledují více filmů a videí v posteli
Frekvence sexu výrazně klesá, zejména u mladých lidí. Vyplývá to z aktuálního výzkumu vědců z Lancaster University. Odborníci tento trend přisuzují hojnému užívání digitálních technologií, zejména smartphonů. Mobilní zařízení a online streamovací služby posunuly dobu sledování televize až mezi 22. a 23. hodinu. Lidé po vypnutí televize ulehají do postele a místo sexu sledují videa přes tablety a mobilní telefony.
Rostoucí popularita digitálních technologií ovlivňuje naše sexuální životy. Páry se méně zajímají o sex, sledují více videí a filmů v posteli. Potvrzuje to nejnovější studie publikovaná v odborném magazínu Energy Research and Social Science.
Češi během pracovní doby myslí na erotiku. Sledují porno a nakupují erotické pomůcky
Přestože dříve lidé nejvíce sledovali televizi v čase od 20 do 22 hodin, výzkum Lancaster University prokázal, že vlivem online streamingových služeb se prodloužila tradiční doba sledování televize až za 22. hodinu. Výsledky výzkumu tak naznačují, že lidé nyní čím dál častěji po vypnutí televize ulehají do postele s tabletem či mobilním zařízením v ruce a pokračují ve sledování video obsahu přes služby jako Netflix, iPlayer či YouTube.
Pokles zájmu o sex
Právě to má podle odborníků za následek celkový pokles zájmu o sex, což potvrdil i aktuální výzkum vědců z University of Cambridge, podle kterého frekvence sexu v posledních letech výrazně klesá. Zatímco v roce 1990 byl evidován mezi lidmi ve věku 16 až 64 let průměrný počet sexuálních styků pětkrát za měsíc, v roce 2000 toto číslo kleslo na čtyři a v roce 2010 dokonce na tři. Odborníci varují a předpovídají, že pokud bude zájem o sex klesat i nadále, nebudou mít lidé kolem roku 2030 sex vůbec.
„Tento trend je spjatý se změnami ve společnosti. Lidé častěji hledají uspokojení v práci než v sexuálním životě. Dále má na pokles sexu vliv všudypřítomný výskyt sexuálních motivů, kdy přemíra nahoty a erotiky, která je dnes hojně dostupná na internetu nebo v časopisech, může paradoxně působit antisexuálně,“ vysvětluje Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.
Výzkumníci z Durhamského Centra pro sex, Gender a sexualitu navíc zjistili, že 40 % lidí již někdy v minulosti odložilo sex kvůli technologii, zejména kvůli chytrým telefonům a tabletům. Třetina párů pak dokonce přerušila sex, aby mohla vzít telefon. Podle průzkumu společnosti Durex 72 % respondentů dokonce přiznává, že používají mobilní telefon i během sexu.
Technologie mohou i sexu pomoci
Přestože mají digitální technologie na náš sexuální život spíše negativní vliv, experti se shodují, že mobilní telefony a chytré aplikace mohou v některých případech našemu sexuálnímu životu prospívat. „Elektronicky totiž můžeme sdělovat věci, o kterých se při běžné komunikaci stydíme mluvit, bojíme se své touhy či potřeby vyslovit nahlas, nebo nevíme, jak máme danou věc formulovat. Při psaní SMS máme čas si vše promyslet, stejně tak tu samou možnost dáváme druhé straně,“ dodává Adam Durčák s tím, že kromě klasických textů dnes není problém do zpráv přidat i menší fotodokumentaci, která druhou stranu ještě více rozpálí, zvýší představivost a touhu.