Dnes je 27. 11. 2024

Kontrola střechy před zimou: zkontrolujte okapy i spáry a dodržujte zásady správného větrání

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Říj 7th, 2016
0 komentářů

Zima loni napáchala na domech dle České asociace pojišťoven škody celkem za 148 milionů korun. Většina poškození se týkala střech – nejčastěji docházelo k pádům rampouchů či ke škodám způsobeným tíhou a sesuvy sněhu. Do Česka dorazily první mrazy, proto by majitelé objektů neměli s přípravou střechy otálet. Revizí totiž musí projít střešní krytiny, konstrukce, klempířské prvky, okapy, ale také těsnění, střešní okna či vikýře. V následujícím článku vám poradíme krok za krokem, jak střechu před zimou dokonale zabezpečit a minimalizovat tím případné škody.

Krok 1: Okap musí být čistý, jeho spoje pevné

V první řadě je před zimou potřeba zkontrolovat stav odtokového systému, jako jsou okapové žlaby, svody, spojky, kotlíky a další. V nich se totiž usazuje spadané listí, mechy a další nečistoty, které zabraňují odtoku vody. Důsledkem toho pak okap v zimě může popraskat. Obecně platí, že okapy by se měly čistit alespoň dvakrát do roka. Pro odstranění zábran v okapu můžou domácí kutilové použít vlastní ruce, silný proud vody nebo speciální teleskopickou tyč s čistícími koncovkami v podobě kartáče a stěrky. „Okapové systémy vyrobené z plechu jsou uzpůsobeny tak, aby byly schopny odolávat počasí. Jsou tedy opatřeny povrchovou vrstvou z polyesterové barvy, která zajišťuje dlouhou životnost a dobrou barevnou odolnost. Údržba takového systému je pak snadná a ekonomická,” vysvětluje Jaroslav Nikodým ze společnosti Borga, která mimo jiné vyrábí okapové systémy pro rodinné domy i ocelové haly. Nezapomeňte rovněž zkontrolovat, zda jsou spoje okapu pevné a těsné a zda jednotlivé části dobře navazují. V opačném případě totiž může voda přetékat či unikat a tím páchat škody na fasádě domu. Při drsných a mrazivých zimách se vyplatí nainstalovat i protizámrazové okapové systémy.

Krok 2: U krytiny zkontrolujte zejména spáry

Podceňovat se nesmí ani kontrola střešní krytiny. Pokud je jakkoliv poškozená, uvolněná nebo jiným způsobem neplní svou funkci, pusťte se do její neprodlené opravy. V zimě je nezbytné sníh ze střechy pravidelně shazovat, protože jinak narušuje její stabilitu, zanáší svody, zvyšuje riziko zatékání, dochází ke korozi střešních prvků a ničení střešních krytin. V případě střešních tašek zkontrolujte zejména oplechované prvky, které se vyskytují u bočních spojů, komínů, střešních oken a podobně. Vyčistěte je, aby se na nich nevrstvily nečistoty a mohla po nich bez problémů odtékat voda. Oproti tomu lehká krytina, která se obvykle vyskytuje na plochých střechách, nevyžaduje před zimou žádnou zvláštní péči. „Lehké krytiny bývají vybaveny zvláštní vodní drážkou, která zabraňuje vniknutí dešťové vody a sněhu mezerami v místě překrytí jednotlivých profilů,” vysvětlil Jaroslav Nikodým.

Krok 3: V nadmořské výšce nad 600 metrů jsou sněhové zábrany povinností

Nezbytnou součástí zajištění střechy před zimou je rovněž instalace protisněhových opatření. Tento požadavek se však liší od lokality. Pokud dům stojí v nadmořské výšce do 400 metrů, zábrany nejsou třeba. Ve výšce nad 600 metrů nad mořem už by však součástí každé střechy se sklonem nad 10 stupňů měly být sněhové zábrany, háky, zachytávače sněhu, sněholamy či rozrážeče sněhu. V horských oblastech, kde sníh zatěžuje střechy podstatně více než v nížinách, se vyplatí zainsvestovat také do protisněhových tašek. Pokud se na střeše často vyskytuje led, je vhodné použít háky. Sněholamy se zase instalují častěji na okraj střechy, obvykle nad vchodem do budovy. Obecně platí, že čím vyšší výskyt sněhu, tím větší množství opatření. Nápomocná je norma ČSN EN 1991-1-3 nebo například sněhová mapa Českého hydrometeorologického ústavu. Zábrany se rozmisťují vždy rovnoměrně po celé ploše střechy. Správná a funkční instalace protisněhové ochrany však vyžaduje splnění přísných parametrů, proto se v tomto případě vyplatí využít spíše pomoci odborníka.

Krok 4: V zimě nevětrejte skrze střešní okna

V zimě si také řada majitelů stěžuje na zatékání vody z přívalových dešťů či tajícího sněhu do podkrovních prostor. Zabrání tomu kontrola stavu těsnění na střechách. Takovou izolaci najdete například kolem střešních oken nebo vikýřů. Podívejte se, jestli těsnění není zpuchřelé nebo se na něm netvoří houby či plísně, které snižují jeho funkčnost. Zároveň je dobré opatřit dřevěná střešní okna kvalitním nátěrem, aby byla ochráněna před vlhkostí a nepříznivými klimatickými jevy. S příchodem zimy se raději vyhněte větrání skrze střešní okna či vikýře. Nejen, že tím usnadňujete vstupu sněhu a vody do interiéru, ale také zvyšujete tepelné úniky, což může výrazně zatížit vaši peněženku.

Krok 5: Až pětinu smrtelných úrazů tvoří pád ze střechy, dodržujte bezpečnost

Při samostatné revizi a případných následných úkonech buďte vždy maximálně obezřetní. Pády ze střechy, případně propad střechou kvůli prolomení krytiny, totiž podle serveru bozpinfo.cz tvoří až pětinu smrtelných úrazů v České republice. Proto v první řadě používejte ochranné bezpečnostní pomůcky a dodržujte bezpečné postupy. Pokud se pohybujete ve výšce od 5 metrů nad zemí, žebřík už musí jistit druhá osoba. Pokud prší, je mlha nebo vítr fouká silněji než 13 m/s, je práce na střeše zakázána. Zajistěte také prostor pod střechou, kdyby omylem k pádu skutečně došlo. Nic ze střechy neshazujte, aniž byste si neověřili, že pod vámi nikdo nestojí.