Historie autosedaček: od vaků až po moderní bezpečnostní systémy
V dnešní době jsou autosedačky běžným a hlavně povinným vybavením všech rodinných automobilů. Na počátku historie automobilové dopravy se však bezpečnost malých pasažérů příliš neřešila. Boom autosedaček nastal až v osmdesátých letech v Americe, odkud se rozšířil do celého světa. V současnosti jsou již systémy sedaček důkladně testované a jejich vývoj se žene vpřed mílovými kroky.
První autosedačky bezpečnost nezaručovaly
Zatímco myšlenky na první automobil se objevily už koncem 18. století, bezpečnostní prvky se objevují až mnohem později. Dětské autosedačky se dokonce poprvé objevily až ve třicátých letech minulého století. Nesloužily však příliš pro ochranu bezpečí dětí, jako spíš pro pohodlí rodičů. „První autosedačky se věšely zezadu na sedačku řidiče či spolujezdce a jednalo se o látkové sedáky s dírami na nohy, do kterých se děti umístily, ale nebyly nijak připoutané. O něco pevnější a bezpečnější byly sedačky pro děti ve čtyřicátých letech, které se umisťovaly na přední sedadlo,” popisuje výhradní distributor předních autosedaček Britax Römer Lukáš Fiala a dodává, že v roce 1962 byly vynalezeny první systémy využívající bezpečnostní pásy i pro děti.
V šedesátých letech seděly děti na plastu
S vývojem autosedaček je neodmyslitelně spjata firma Ford Motors, která koncem šedesátých let vyvinula první plastovou sedačku. Ta tvořila okolo dětí pevnou bariéru. Zanedlouho představila firma praktičtější plastové sedačky, které se téměř podobaly těm dnešním, ale vyráběly se jen pro kojence a batolata. Děti však nebyly nijak připásány ani zabezpečeny. Ještě koncem šedesátých let se dokonce prodávala podložka, na které si mohl malý pasažér na zadních sedadlech hrát zcela volně i během jízdy. První myšlenky na legislativní zajištění bezpečnosti dětí při převozu autem vznikly na začátku sedmdesátých let v Americe. Ze zákona musely být všechny autosedačky opatřeny bezpečnostním postrojem a musely být používány v kombinaci se záchrannými pásy. První americký zákon nařizující dětské autosedačky do určitého věku vešel v platnost až v roce 1985. Zákony a nařízení, kterými se výrobci dětských sedaček musejí řídit, postupně narůstaly a dnes jsou již autosedačky vybavené velmi důmyslnými systémy a mnohokrát testované.
Současné autosedačky usnadňují rodičům kontrolu nad dítětem
V nejnovějších autosedačkách jsou děti chráněné ze všech stran. „Prioritou je ochrana dětí, proto autosedačky využívají nejrůznější systémy zabezpečení. Nejčastější nehodou je srážka z boku. Na bočních panelech autosedaček jsou proto instalovány systémy, které absorbují energii nárazu a chrání dítě před zraněním,” vysvětluje Fiala. Speciální hrudní podušky a podušky pod hlavu jsou pohodlné nejen při dlouhém cestování, ale snižují také sílu působící na dětské tělo při čelním i bočním nárazu. Vyšším standardem je také pětibodový bezpečnostní pás. Každý rok přichází výrobci autosedaček s technologickými novinkami, které reagují na aktuální problémy. Průzkumy například ukazují, že 11 % řidičů dává při jízdě přednost kontrole dětí před řízením, čímž zapříčiňují dopravní nehody. Německý výrobce autosedaček Britax Römer proto vyvinul praktický systém aktivního napínání pásu, který upozorňuje světelnými a zvukovými signály na rozepnutí pásu dítěte a rodiče tak mají i během jízdy kontrolu nad svým malým pasažérem.