Dnes je 24. 11. 2024

Díky stínicí technice lze snížit náklady na vytápění o 10 %. Počet domácností využívající motorické ovládání se zdvojnásobil

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Lis 27th, 2014
0 komentářů

Efektivní využití stínicí techniky nemá v České republice dlouhou historii. Ačkoliv bývá běžně spojováno zejména s ochranou soukromí a zabezpečením, kvalitní stínění dnes umožňuje omezit úniky tepla a snížit náklady na vytápění až o 10 %. Češi si přínosy stínících prvků již uvědomují. Podle odborníků se obrat v oboru stínění během posledních tří let zvýšil více než o třetinu. Zdvojnásobil se také počet domácností, ve kterých je použito motorické ovládání stínění.

Podle odborníků nemá využití prvků stínicí techniky v tuzemsku dlouhou tradici. „Například rolety si lidé spojovali především s ochranou soukromí a zabezpečením, jejich význam v roli ochrany před vlivy vnějšího prostředí a úsporami energie, které jejich použití přináší, se zabýval málokdo. Podobný přístup lze přitom najít i u žaluzií a dalších systémů stínicí techniky,“ uvedl Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínicí techniky. Výrazný růst poptávky po prvcích stínicí techniky lze v České republice zaznamenat až v posledních letech. „Odhadujeme, že oproti roku 2010 se obrat v oboru stínění zvýšil zhruba o 35 %,“ řekla Štěpánka Lubinová, výkonná manažerka Sdružení výrobců stínicí techniky a jejích částí s tím, že na zvýšení poptávky na českém trhu v posledních letech se podílí také export.

Výhody použití kvalitní stínicí techniky lze podle odborníků spatřit v mnoha oblastech, které se liší v závislosti na aktuálním ročním období. „Zejména exteriérová stínicí technika má výrazný vliv na energetickou bilanci budovy. V létě je díky kvalitnímu stínění možné omezit náklady na chlazení a v zimě naopak umožňuje omezit úniky tepla a tím snížit náklady na vytápění,“ vysvětlila Štěpánka Lubinová. Ještě výraznější je tato úspora ve vazbě na motorické řízení stínění. „Motorizace v návaznosti na čidla umožní, aby se podle aktuálního počasí stínění buď aktivovalo, nebo deaktivovalo, a díky tomu se dům nepřehřívá a nemusíte v létě chladit, nebo dům nevychladne a využívá slunce v zimě k vytápění,“ doplnila Lubinová.

Úspora energie na vytápění domu je jedním z hlavních důvodů, proč se poptávka po inteligentním řízení v oblasti stínicí techniky stále zvyšuje. „V současné době registrujeme nárůst těchto zařízení u rodinných domů zhruba o 10 % ročně. Z celkového počtu instalovaných prvků stínicí techniky, je zhruba 30 % řízeno automaticky pomocí čidel nebo časové automatiky,“ sdělila Hana Pobořilová, marketing manažer společnosti Somfy, která vyrábí a distribuuje pohony a řídicí systémy pro stínicí techniku.Tento trend potvrzuje i Štěpánka Lubinová a dodává, že se za poslední tři roky téměř zdvojnásobil počet domácností, ve kterých je použito motorické ovládání stínění.

Právě elektrické pohony zefektivňují celkový účinek stínicí techniky. Experti se shodují, že díky elektrickým pohonům předokenních rolet lze v zimních měsících uspořit až 10 % energie na vytápění domu. „Při nízké venkovní teplotě se předokenní rolety automaticky zavřou a vytvoří před okny dodatečnou tepelnou izolaci. Toto je velice výhodné využívat i například při nízkých nočních teplotách a zabránit tak zbytečnému úniku tepla. Naopak, když v zimě svítí slunce, předokenní rolety se vytáhnou a pomohou tak vyhřát interiér domu či bytu,“ upřesnil Lubomír Valenta. „Z našich zkušeností vyplývá, že pokud jsou rolety na noc zavírány, místnost vystydne zhruba o 1,5 stupně. Pokud rolety zavřené nejsou, teplota se sníží až o stupně 3,“ upřesnil Karel Kubela, obchodní ředitel společnosti Somfy.