Infekce ušního lalůčku? Pozor na nikl, častou manipulaci s náušnicí i špatnou hygienu
Ušní lalůček máte zarudlý, horký a pulzuje? Možná se právě potýkáte s jeho infekcí. Ta může být nejen bolestivou a neestetickou komplikací, ohrožuje samozřejmě také vaše zdraví. Víte, co ji nejčastěji způsobuje? Jaké jsou obvyklé příznaky infekce? A jak jí předcházet?
Infekce ušního lalůčku může být velmi nepříjemná a nejčastěji se projevuje zarudnutím, pulzujícím bolestivým otokem nebo třeba hnisáním v oblasti propíchnuté dírky. Místo může být na dotyk velmi citlivé a teplé. Pokud se situace nelepší a infekce postupuje, mohou se dokonce přidat příznaky jako horečka nebo pocit únavy. Ptáte se, jak může k této situaci dojít? Příčin je hned několik.
Příčina: Propíchnutí ucha nesterilním nástrojem
Nejčastější příčinou infekce je bakteriální kontaminace. Tento nepříjemný problém se patrně nejběžněji objeví v důsledku nedostatečné hygieny během propichování dírky v uchu, případně krátce poté. Pokud totiž nástroj, kterým se ucho propichuje, není sterilní, mohou se bakterie snadno dostat do čerstvé rány. Podobně důležité, jako je čistý nástroj, je rovněž pečlivé vydezinfikování okolí vpichu před úkonem. Po zákroku oblast okolo náušnice také citlivě, ale pravidelně čistěte. Vyhněte se však přípravkům s lihem či alkoholem, které pokožku vysušují, v důsledku čehož se na ní mohou tvořit drobné prasklinky, které jsou opět ideálním místem pro vstup infekce.
Příčina: Nadměrná manipulace s náušnicemi
Víte, jak si poměrně spolehlivě zanesete do čerstvé rány nečistoty a bakterie? Jednoduše tím, že si budete špinavýma rukama s náušnicemi často pohrávat, posouvat si s nimi v dírce, kroužit s nimi a podobně. Mnoho lidí má tendenci se svých náušnic dotýkat, především pokud jsou nové, a ještě si na ně úplně nezvykli. Tento zlozvyk však může snadno způsobit v místě čerstvé rány nepříjemnou infekci. Rozhodně byste se proto měli snažit omezit manipulaci s novými náušnicemi na nutné minimum (čištění náušnice, ošetření rány), dokud se ranka zcela nezhojí. A i před těmito úkony si vždy důkladně umyjte ruce.
Příčina: Kontaktní alergie na nikl
Dalším poměrně častým důvodem je to, že si do ucha usadíte náušnici z nekvalitního kovu, který obsahuje nikl. Ten patří mezi silné alergeny a je celosvětově nejčastější příčinou alergické kontaktní dermatitidy. Podle údajů reaguje na nikl až každá osmá žena. V tomto případě se pak ani nemusí jednat o čerstvě propíchnutou dírku, nikl neplechu nadělá i v té, která je již roky zhojená. Pokud patříte mezi osoby, které jsou na tento materiál citlivé, záhy to poznáte silným svěděním v okolí náušnice, zarudnutím, hnisáním dírky, případně otokem. Navíc se mohou přidat puchýřky a pupínky. Ačkoliv se obvykle reakce na nikl projevuje jako povrchový neinfekční zánět pokožky, pokud si poraněné místo rozškrábnete, je velmi snadné do něj infekci zanést. „Nejjistější je tedy usazovat si do ucha pouze ověřené náušnice z kvalitních kovů a hypoalergenních materiálů. Tím se riziko alergické reakce minimalizuje. Pátrejte po špercích, u nichž výrobci deklarují, že nikl neobsahují,“ radí Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka české šperkařské značky USHI, která originální stříbrné náušnice bez obsahu niklu nabízí.
Příčina: Nedostatečné čištění šperků
Náušnice, které nejsou pravidelně čištěny, se mohou snadno stát živnou půdou pro bakterie, které následně infikují místo vpichu. Je však dobré si uvědomit, že nepříjemnou infekci si můžete zanést také do již zhojené dírky, nejen do čerstvě propíchnuté. Riziko představují zvláště ty náušnice, které jsou nošené nepřetržitě. Ty totiž na sebe rády nabalují nejrůznější nečistoty, prach, pot a maz, které pak pokožku dráždí. Proto je důležité čistit nejen dírku v uchu, ale také samotné náušnice. „Ty je možné pravidelně omývat jemným hadříkem v teplé mýdlové či jarové vodě. Náušnice do roztoku nejprve na minutku namočte, poté očistěte a na závěr opláchněte čistou vodou,“ říká Dominika Šťovíčková.