Dnes je 27. 11. 2024

Rekonstrukce topení: Jak se připravit na mrazivou zimu i parné léto

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Srp 29th, 2024
0 komentářů

S globálním oteplováním se rok od roku zvyšují teplotní extrémy, kterým se lidé musejí přizpůsobovat. V létě stoupají teploty často až nesnesitelně vysoko a v zimě se Česko potýká s tuhými mrazy. Teplé letní i raně podzimní dny jsou ideálním obdobím pro rekonstrukci tepelných řešení domu či bytu, aby se člověk mohl nejen na takové počasí připravit. Z dlouhodobého hlediska mohou právě drobné úpravy pomoci překonat teplotní výkyvy i ušetřit náklady na energie.

Extrémní teploty umí v současnosti velmi potrápit. Štěstí přeje připraveným, a to zejména těm, kteří myslí na dopady počasí také do budoucna. Existuje totiž mnoho technologií, které pomohou udržet teplotu interiéru a zároveň snížit náklady za zimní topení i letní chlazení domu.

Správné topení je základ

Mrazivé zimní dny mohou značně ovlivnit obsah peněženky mnoha domácností. „Zastaralá či nesprávně zvolená otopná soustava je neefektivní a spotřebovává zbytečně mnoho energie. Proto je v letních měsících mimo topnou sezonu dobré naplánovat rekonstrukci a zvolit si efektivnější a dlouhodobě udržitelnější variantu otopné soustavy,“ vysvětluje produktový specialista firmy KORADO Luboš Rydlo. Oblibě se těší tepelná čerpadla, která jsou z dlouhodobého hlediska ekonomicky výhodnou variantou. V začátku se sice jedná o větší investici, návratnost má ale poměrně rychlou.

Dalším oblíbeným řešením je podlahové topení, jež rovnoměrně rozvádí teplo. Je ovšem složitější na regulaci teploty v místnosti. K tomu je mnohem uživatelsky příjemnější radiátor, který se dá jednoduše nastavit na požadovaný výkon a rychle zareaguje na teplotní změnu. Velmi efektivní je spojení tepelného čerpadla a radiátoru RADIK V-POWER. „Jeho nespornou výhodou jsou nižší provozní náklady díky využívání obnovitelných zdrojů energie. Zároveň je vhodný jak pro zimní období, tak pro letní měsíce, jelikož dokáže nejen topit, ale i dochlazovat,“ říká odborník na vytápění.

Když přijde na chladnější scénáře

Před zimou je ideální topení zkontrolovat a provést údržbu celého otopného systému. S vhodně seřízeným kvalitním topením se minimalizuje riziko poruchy a odstávky topení v nejméně vhodnou chvíli. Při rekonstrukci je pak důležité myslet na požadovaný výkon, ale i na teplotní ztráty místnosti. „Velmi účinné, s dlouhou životností a uživatelsky oblíbené jsou radiátory RADIK, které jsou jednoduché na výměnu i montáž. Zároveň jsou kompatibilní se všemi zdroji vytápění,“ komentuje Luboš Rydlo. Pro krizový scénář je dobré mít v záloze náhradní způsob vytápění, například krbová kamna nebo elektrické těleso. To člověk ocení zejména v koupelně.

Častým problémem v zimě bývá přívod čerstvého vzduchu. Větráním utíká teplo ven, a zvýší se tak náklady na energie. Řešením je rekuperace, která zajišťuje přívod i odvod vzduchu zvenčí. „Díky zpětnému získávání tepla omezí tepelné ztráty, které vznikají při větrání. Zároveň obsahuje filtry, které přivedený vzduch čistí od pylů a jiných nečistot, čímž se naše technologie stává vhodná pro alergiky či astmatiky,“ dodává znalec v oboru.

Pomohou i stínidla a izolace

Nejen mrazy, ale i horko umí znepříjemňovat život. Náklady na energie za chlazení a klimatizování interiéru rok od roku narůstají, a je proto dobré hledat pomoc i jinde. Například správné zastínění domu dokáže v zimě udržovat teplotu, v létě pak stínit a regulovat teplo vnikající do interiéru. Rolety či žaluzie sehrají v létě častokrát zásadní roli.

Dalším zásadním faktorem je vhodně zvolená izolace domu. U rodinných domů může představovat až 80 % úspor energií. Proto se nevyplácí na ní šetřit, jelikož právě izoláty mohou ušetřit obrovské částky za energie. V létě je rovněž ideální čas pro řešení výměny starých oken a dveří za energeticky úspornější a kvalitně izolované. Správně zvolené modely zabrání vniknutí jak zimy, tak tepla do domu a ušetří tak opět spoustu energie.