Dnes je 1. 03. 2024

5 tipů, které vás přesvědčí, že ekologické vzdělávání není nuda

Autor: Redakce
Rubrika: Školství
Srp 30th, 2016
0 komentářů

S osvětou v oblasti energetických úspor a udržitelného rozvoje pomáhá celá řada vzdělávacích programů pro děti. Ty se díky nim mohou prakticky zapojit do každodenní péče o životní prostředí, pomoci přírodě a načerpat užitečné informace pro život a osobní rozvoj. Přestavujeme vám pět nejzajímavějších lokálních i mezinárodních vzdělávacích programů pro děti a mládež.

Programy ekologického vzdělávání jsou užitečné a mezi dětmi velmi oblíbené. Praktickou formou se v nich totiž děti naučí nejen jak se chovat k životnímu prostředí, ale také pracovat ve skupině na společných projektech. Kvalitní programy pořádá například vzdělávací centrum TEREZA, které loni zvítězilo v soutěži E.ON Energy Globe Award. Vybírat lze podle zájmů, věku i časových možností dítěte.

  1. GLOBE

Mezinárodní vzdělávací program GLOBE (Global Learning and Observation to Benefit the Environment) zajišťuje vzdělávací centrum TEREZA. Program umožňuje studentům vyzkoušet si práci vědců, kteří provádějí základní odborná měření a pozorování různých jevů v přírodě. Na jejich základě pak realizují jednotlivé výzkumy. „Je veliký rozdíl, zda se učíte o vědě z učebnice, anebo si kladete vlastní vědecké otázky a běháte v okolí školy s měřicími přístroji, abyste našli odpovědi, tak jako v GLOBU,“ říká o projektu Barbora Semeráková, koordinátora Evropské regionální kanceláře a programu GLOBE.

  1. Malá energetická akademie

Celoroční vzdělávací projekt energetické společnosti E.ON se zaměřuje na efektivní trávení volného času žáků základních škol. Zájem je o něj zejména mezi městy, které se hlásí k myšlence takzvaného chytrého města. „Téměř polovina našich partnerských měst, se kterými spolupracujeme na jednotlivých projektech Smart City, se zajímá o možnosti environmentálního vzdělávání,“ prozrazuje Dagmar Schusserová ze společnosti E.ON.

Program je vedený zábavnou a soutěžní formou s hodnotnými cenami. „Forma akademie je velice pestrá. Jde o zábavné aktivity v přírodě a také práci na tvůrčích skupinových projektech z oboru ekologie a fyziky. Akademie funguje mimo jiné i jako soutěž, do které se může přihlásit jednotlivec nebo celá školní třída. Výherci se mohou těšit na odměny v hodnotě až 20 000 Kč,“ popisuje koncepci vzdělávacího programu pro děti Dagmar Schusserová ze společnosti E.ON.

  1. Les ve škole

Lesní ekosystémy žákům a studentům představuje mezinárodní projekt Les ve škole (LEAF – Learning about Forests). Veškerá činnost programu probíhá přímo v přírodě, která dnes už není každému dítěti blízká. Oproti běžnému sezení v lavicích se zde děti učí něco, co je spojeno s jejich vlastní zkušeností a na co mají přímý vliv. Díky tomu získají spoustu odborných znalostí a také budou rozvíjet nejen svůj vztah k přírodě, ale také podstatné životní dovednosti, jako je kritické myšlení, plánování pracovního rozvrhu, vyjednávání a spolupráce s druhými lidmi. 

  1. MisePlus+

Tento vzdělávací program probíhá zdarma na základních školách. Z každého dítěte zapojeného do misePlus+ se během programu stává tajný agent, bojující za dobro celé planety. Lektoři zasvěcují děti do problematiky energetického světa a jeho možností, které se mění každým dnem. Program je rozdělen do pěti výukových projektů dle věkových skupin žáků.

  1. Ekoškola

Mezinárodní program Ekoškola (Eco-Schools) propojuje žáky, učitele, provozní zaměstnance škol i místní veřejnost, kteří společně proměňují a ekologizují nejen svoji školu, ale také zlepšují životní prostředí ve svém okolí. Tento program může skvěle fungovat zejména na vesnicích či v menších městech, kde se lidé více znají. Podporuje nejen rozvoj znalostí z ekologie, ale také schopnost spolupráce.