Dnes je 26. 04. 2024

E-shopy letos v prvním pololetí zlevňovaly mobily, lidé mohli ušetřit až 9 % z původní ceny

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Srp 25th, 2015
0 komentářů

Cena mobilních telefonů prodávaných v tuzemských e-shopech klesla letos v prvním pololetí o 9 % na průměrnou cenu 6 390 Kč. Lidem, kteří nákup mobilu odložili, se tak čekání vyplatilo. Letos v prvním pololetí stabilně klesaly i ceny paměťových karet. Oproti lednovým hodnotám znamenaly úspory při červnovém nákupu až 27 %. Vyplývá to z výsledků měření služby Karsa Monitor, která analyzuje ceny zboží v internetových obchodech. Odborníci očekávají pokles cen i v druhém pololetí.

Cena mobilních telefonů prudce padala zejména v lednu a únoru, tedy v době povánočních slev. Klesající trend však bylo možné registrovat v průběhu celého pololetí. Červnová průměrná cena byla o 616 Kč nižší oproti lednové, která byla po vánočních svátcích ještě na hodnotě převyšující 7 000 Kč.

Stabilní pokles cen panoval v e-shopech také u paměťových karet. Oproti lednovým cenám, které v průměru činily 3 685 Kč, klesly ceny paměťových karet v červnu až na 2 703 Kč. „Pokud si zákazník počkal, znamenalo to pro něj úsporu bezmála 1 000 korun. V procentuálním vyjádření to znamená 27 %,“ uvedl Michal Ježek, ředitel společnosti Karsa Technologies, která nabízí provozovatelům e-shopů moderní cloudový nástroj Karsa Monitor pro analýzu cen produktů v reálném čase.

Zatímco ceny paměťových karet a mobilů v českých e-shopech klesaly v prvním pololetí letošního roku prakticky rovnoměrně, výkyvy cen bylo možné registrovat v případě tabletů a notebooků. V této kategorii byla v lednu průměrná cena 15 972 Kč. „Cena tohoto zboží ale dosáhla svého maxima v květnu, kdy se vyšplhala na 16 152 korun. Pak ale ceny začaly prudce klesat, až se ustálily na průměrných 15 000 korunách. Lidé tak mohli při správném nákupu ušetřit i 1 150 korun,“ uvedl Ježek.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je spotřební elektronika dlouhodobě zbožím, kde vyšší kvalita a lepší technologie výrazně předbíhají cenu. „Navíc je mezi výrobci velká konkurence, a nelze se proto divit, že v elektronice panuje dlouhodobá deflace, kdy za nižší cenu lze koupit kvalitnější výrobek,“ uvedl Novák.

V první polovině letošního roku se do cen elektroniky podle odborníků sice promítl silný kurz amerického dolaru, ale ani to nestačilo k tomu, aby elektronika pro spotřebitele zdražila. „Ceny v první polovině roku mírně vzrostly u výrobců počítačů a elektronických a optických přístrojů. Naopak v případě výrobců elektronických součástek a komunikačních zařízení ceny v první polovině roku mírně poklesly,“ uvedl Novák. Podobný cenový vývoj podle něj lze v případě elektroniky očekávat i ve druhé polovině letošního roku. „Elektronika tahounem inflace tak rozhodně nebude,“ dodal Novák.