Dnes je 26. 04. 2024

5 tipů, jak tankovat skutečně levněji a naplno využít tankovací karty

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Říj 31st, 2016
0 komentářů

Některé tankovací karty umožňují využívat nejen slevy ze stojanových cen, ale rovněž tankovat za stejné plošné ceny v rámci celé České republiky. Plošné ceny se přitom drží pod průměrem ve všech krajích a největší úsporu přinášejí na čerpacích stanicích u hlavních tahů. Dodatečné služby, jako například platba mýta v režimu postpaid, navíc umožňují zefektivnit správu vozového parku. Někteří poskytovatelé však účtují servisní poplatky za každý natankovaný litr, což ve výsledku vymaže slevy a tankování prodraží. Jak tedy správně využít palivovou kartu a na co si dát pozor?

Tip č. 1: Levnější pohonné hmoty s tankovací kartou? Ne vždycky

Servisní poplatek, provozní poplatek nebo i poplatek za distribuci daňového dokladu. To vše může zahrnovat faktura, kterou firmě vystaví karetní společnost. Řeklo by se, že využití tankovací karty automaticky znamená slevu při tankování, to ovšem zdaleka neplatí. Řada firem si u některých karetních společností za každý natankovaný litr na poplatcích připlácí až 2 Kč, aniž by přitom získávala jakoukoli slevu. Je důležité si uvědomit, že není nutné platit za služby, které jsou jinak dostupné zdarma s kartami od sítí čerpacích stanic.

Tip č. 2: Poplatek za vedení, který spolyká všechny slevy

Nenechte se zmást ani kartami, u kterých se servisní poplatek s každým natankovaným litrem neplatí. Jsou totiž i takové, u kterých se pro změnu platí za každou jednotlivou kartu fixně až 160 korun měsíčně. Absence servisního poplatku vypadá na první pohled lákavě a na každém litru je v konkrétním případě dle ceníku sleva 0,242 korun. „Problémem je ale limit, kvůli kterému je na každou kartu možné měsíčně natankovat maximálně za 10 000 Kč. Při současné ceně pohonných hmot 28,50 Kč/l se jedná o nějakých 350 litrů měsíčně. Klient při této výtoči ušetří zhruba 85 korun, zatímco měsíční poplatek činí s DPH až 194 korun,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty euroShell a EuroOil. Reálně tedy firma nic neušetří, naopak má měsíční náklady přes 100 korun za každou jednotlivou kartu. „Pokud by firma využila možnost vzít si 10 karet, což je v tomto případě maximální povolený počet karet na jedno IČ, a využila maximální možnou slevu, pak za používání těchto karet ročně zaplatí i po započtení slev přes 12 tisíc korun,“ dodává Damir Duraković.

Tip č. 3: Plošné ceny aneb Nemusíte hledat levnější pumpu

Sleva ze stojanových cen konkrétní čerpací stanice dosahuje až 1,20 Kč/l. Pohonné hmoty na benzínkách u dálnic ale bývají až o 7 Kč/l vyšší. „I se slevou ze stojanových cen si tak řidič u dálnice výrazně připlatí ve srovnání s cenovým průměrem. Některé tankovací karty ale umožňují tankovat rovněž za jednotnou týdenní cenu, přičemž tato plošná cena platí v celé síti čerpacích stanic bez ohledu na lokalitu,“ uvádí Damir Duraković. Čerpací stanice dříve plošné ceny nabízely pouze velkým dopravním společnostem. „Dnes jsou plošné ceny díky naší nákupní alianci dostupné i malým firmám a živnostníkům. Jsou dlouhodobě pod cenovým průměrem ve všech krajích a nejsou podmíněné žádnou minimální výtočí,“ dodává Damir Duraković s tím, že obliba plošných cen u firem stabilně roste.

Tip č. 4: Kde všude lze platit tankovací kartou?

Na trhu existují palivové karty s různým pokrytím. Některé jsou akceptovány jen na tuzemském trhu a na Slovensku, jiné lze použít v rámci celé Evropy. Firmy se postupně přiklánějí spíše ke kartám přímo od provozovatelů čerpacích stanic na úkor karetních společností, jako je na příklad CCS. Je tomu tak, protože Shell, OMV, Benzina a EuroOil si navzájem akceptuji palivové karty. Výběrem karty od kterékoli z těchto čerpacích stanic tak uživatel získává možnost bezhotovostních plateb na 900 akceptačních míst v rámci celé ČR. To je naprosto dostačující síť pro každý typ firmy. Navíc třeba euroShell Card dává možnost platit i na více než 20 000 čerpacích stanic v rámci celé EU.

Tip č. 5: Bezhotovostní tankování, mýto a další služby na jedné faktuře

Kromě bezhotovostního tankování s využitím plošných cen umožňují palivové karty i úhradu dalších služeb. Jedná se například o bezhotovostní úhradu mýta v režimu postpaid, kdy je mýto placeno až následně na základě skutečně projetých mýtných úseků. V jedné faktuře jsou tedy zahrnuty výdaje za pohonné hmoty, mýto a další služby. Řidič tak nemusí disponovat hotovostí, čímž se vyhne eventuálním problémům s jejím nedostatkem. Mezi další služby patří například monitoring nebo pojištění vozidel firemní flotily. Tankování v tuzemsku i zahraničí, placení mýta a dalších služeb lze realizovat jednou kartou, například kartou euroShell nebo většinou tankovacích karet čerpacích sítí. Jsou ale i karetní společnosti, které vydají klientovi jednu kartu pro tankování v tuzemsku, další pro zahraničí a ještě jednu pak pro úhrady mýta.