Dnes je 3. 08. 2021

Zvažujete investici do termínovaných vkladů? Na co si dát pozor

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Srp 12th, 2020
0 komentářů

Termínované vklady jsou pro konzervativní investory oblíbenou formou zhodnocení finančních prostředků. S nízkou mírou rizika totiž nabízejí zhodnocení, které se při správném výběru pohybuje nad hodnotou inflace. Peníze se tak zhodnocují, byť zpravidla mírně. Je však potřeba držet se několika důležitých pravidel.

Termínované vklady mají význam zejména pro správu osobních financí. Platí to především v případech, kdy mají lidé volné finance, které mohou odložit na delší čas. Místo na spořicí účty, kde je kvůli nízkému úroku požírá inflace, je vloží do termínovaných vkladů. „Ve srovnání se spořicími účty je u termínovaných vkladů lepší úročení. Je to díky tomu, že banka dostane prostředky na určitou dobu, přičemž s touto dobou roste i výše úroku,“ vysvětluje Michal Diviš ze skupiny Ramfin.

Pozor na předčasné výběry

Termínované vklady mají různou délku podle toho, jak dlouho peníze musí „ležet“ mimo dosah klienta. Jedná se o dobu od několika měsíců až po několik let. U těch dlouhodobých na pět a více let se pak dá s úrokem dostat až na hodnotu kolem tří procent. Na druhou stranu je ale nutné, aby klient počítal s tím, že si po tuhle dobu na své peníze nesáhne.

„V případě neodkladné potřeby, tedy pokud nečekaně potřebujeme peníze využít jinde a jiné prostředky k jejich sehnání nemáme, je samozřejmě možné vybrat si peníze dříve. V takovém případě ale musíte počítat s vysokými sankcemi. Proto je dobré dopředu pamatovat na všechny situace a raději si připravit záložní způsob pro získání nouzového kapitálu,“ upozorňuje Tomáš Musil ze skupiny Ramfin.

Každá banka i družstevní záložna přitom předčasné výběry penalizuje dle svého. Někde je možné bez sankce vybrat třeba dvacet procent vkladu, jinde je třeba počítat s „pokutou“ v řádu procent z vybírané částky. V některých případech je nutné počítat i s odmazáním všech úroků. „Předčasný výběr by si proto měl každý důkladně rozmyslet. Pokud o něm přemýšlí již při sjednávání termínovaného vkladu, měl by si zjistit, jaké podmínky daná banka nebo záložna má,“ dodává Michal Diviš.

Automatické prodlužování

Pozor si je ještě třeba dát i na druh ukončení termínovaného vkladu. Banky i kampeličky totiž nabízejí dva základní druhy termínovaných vkladů – jednorázové a revolvingové neboli automaticky prodlužované. U jednorázového termínovaného vkladu je přitom situace jednoduchá, vložené prostředky a úroky se ke dni splatnosti převedou na váš účet. Jiná situace je ovšem u revolvingové varianty.

„U takového termínovaného vkladu se vklad po dni splatnosti automaticky obnoví, a to na stejně dlouhou vázací dobu. Podle aktuálních podmínek se také změní úroková sazba. Splatnost termínovaného vkladu i výši nové úrokové sazby byste si tedy měli hlídat,“ popisuje Tomáš Musil s tím, že jakmile se termínovaný vklad prodlouží, je třeba při výběru peněz opět počítat se sankcemi.

Platí přitom, že některé banky na končící termínovaný vklad a změnu úrokových sazeb předem upozorní, jinde se ale klienti musejí zajímat sami. Lišit se pak mohou také podmínky ukončení revolvingové varianty, někde je nutné zrušit termínovaný vklad v den jeho splatnosti, jinde je třeba to udělat několik dní dopředu a další banky tolerují ještě pár dní po termínu.

 

Komerční sdělení