Dnes je 4. 08. 2021

Slušný výnos i nízké vstupní náklady. Jak a proč si pořídit firemní dluhopisy

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Srp 6th, 2020
0 komentářů

V posledních letech získávají na oblibě dluhopisy českých firem. Oproti méně rizikovým státním dluhopisům nabízejí velmi slušný výnos. Firemní dluhopisy jsou navíc cenově dostupné, k jejich nákupu mnohdy stačí nižší desítky tisíc korun. Jaké možnosti má český dluhopisový investor? A na co si musí dát pozor?

Podílové fondy nabízejí mix dluhopisů

Dluhopis je cenný papír, který zavazuje vydavatele dluhopisu (takzvaného emitenta) vyplatit jeho majiteli vypůjčenou částku včetně úroku, a to v předem dohodnutém termínu. „K dluhopisům se lidé dostanou nejčastěji prostřednictvím dluhopisových podílových fondů. Hned po fondech peněžního trhu patří mezi nejméně rizikové,“ uvádí Roman Outrata ze skupiny Ramfin, která na trhu operuje už více než pět let.

Dluhopisy jsou v určité míře zastoupeny i ve smíšených fondech. Tyto fondy mohou investovat do dluhopisů vydaných různými státy, obcemi i firmami. Jednotlivé dluhopisy v portfoliu fondu se liší nejen rizikovostí, ale i očekávaným výnosem, dobou splatnosti nebo měnou. „Obecně jsou za rizikovější považovány firemní dluhopisy, současně však slibují vyšší výnos. Naopak státní dluhopisy patří mezi nejbezpečnější,“ dodává Roman Outrata.

Jednou z výhod investice do podílových fondů je vysoká diverzifikace, což znamená, že jsou peníze spravované fondem rozloženy do několika desítek různých dluhopisů. Nespornou výhodou je také možnost investovat pravidelně velmi nízké částky nebo možnost podílové listy fondu kdykoli prodat. Zprostředkování investic do fondů nabízejí tuzemské banky, finančně poradenské společnosti i samostatní investiční poradci.

Individuální nákup dluhopisů

V posledních letech se na českém trhu rozrostla nabídka českých firemních dluhopisů. Peníze můžete půjčit například firmě, která plánuje rozšířit výrobu, postavit bytový dům, hotel, potřebuje nakoupit zásoby nebo vyvíjí unikátní software. Nabídka dluhopisů je opravdu velmi pestrá. Výnosy jdou ruku v ruce s rizikovostí a najdou se emise s výnosem atakujícím hranici 10 procent.

Pokud vás láká myšlenka nakoupit dluhopisy samostatně, zajímejte se především o to, komu půjčujete. „Největším rizikem je totiž situace, kdy vám firma peníze nevrátí. Může se stát, že plánovaný podnikatelský záměr nevyjde a firma se dostane do problémů se splácením. Proto je vhodné dívat se po firmách, které již mají nějakou historii, kapitál a dobrou reputaci,“ upozorňuje Lukáš Olšák ze skupiny Ramfin.

I při individuálním nákupu dluhopisů mají podle něj lidé možnost pořídit si cenné papíry s relativně nízkými vstupními náklady. „Jde o jednotky až desítky tisíc korun. Na své si tak přijdou ti nejopatrnější investoři i ti odvážnější. Nízké vstupní náklady navíc investorům umožňují diverzifikovat své portfolio a snížit tak případné riziko,“ dodává Lukáš Olšák.

 

Komerční sdělení