Dnes je 25. 07. 2024

Technické sítě Brno nabízí stabilní a dlouhodobé zaměstnání. O své zkušenosti se dělí i s žáky středních škol a učilišť

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Srp 30th, 2023
0 komentářů

Nejen provozní elektrikáři a lidé z oblasti informačních technologií jsou zaměstnanci, které ve svém týmu rády přivítají Technické sítě Brno. Poskytovatel městských služeb nabízí pracovníkům stabilitu s důrazem na rovnováhu pracovního a soukromého života. Některé zaměstnance si firma spravující veřejné osvětlení, provoz podzemní kolektorové sítě i metropolitní síť a KB města Brna vychovává už od studií. Školám nabízí možnost spolupráce v podobě odborné praxe a brigády pro žáky či studenty. 

Počet zaměstnanců mají Technické sítě Brno většinou plně obsazený. Firma se ale momentálně připravuje na odchod dlouholetých kolegů, kteří míří do zaslouženého důchodu. Aby zaškolení nováčků proběhlo hladce a bez komplikací, odstartovala společnost hledání nových pracovníků již nyní „V současné době máme otevřeno několik výběrových řízení. U odborných pozic, kterými jsou provozní elektrikáři nebo pracovníci z oboru IT, se při náboru vždy jedná o dlouhodobý proces,“ vysvětluje Jana Maťovčíková, HR manažerka Technických sítí Brno. 

O nových posilách stabilního týmu mají v brněnské akciové společnosti jasnou představu. Hledají pracovníky, kteří vědí, co od života chtějí. Na oplátku jim firma nabízí pracovní prostředí, jež lidé v drtivé většině případů opouštějí až při odchodu do důchodu nebo na přechodnou dobu při odchodu na mateřskou a rodičovskou dovolenou. 

Zvláště u vysoce kvalifikovaných pozic s potřebnou úrovní vzdělání lákají Technické sítě Brno zájemce na zajímavou práci a také silnou firemní kulturu. U pozic vyžadujících místní odborné znalosti a zkušenosti je zase prioritou růst vlastních zaměstnanců. „Považujeme za vhodnější vychovat si a nechat vyrůst kmenového zaměstnance. Jeho původní pozici pak obsadíme nováčkem, který tak zároveň získá i mentora v podobě kolegy,“ popisuje fungování firemního prostředí Maťovčíková. 

Odborné praxe i brigády pro studující 

Do pracovního procesu se ve společnosti sídlící v brněnské Barvířské ulici zapojují také žáci a studenti škol, ze kterých se generují potenciální budoucí zaměstnanci. Technické sítě Brno dlouhodobě spolupracují s několika odbornými učilišti a středními školami v Jihomoravském kraji. Žáci mohou v městské firmě vykonávat odborné praxe na různých odborech například v rámci údržby veřejného nebo slavnostního osvětlení, dále také na odboru IT a KB, nebo absolvovat exkurze objasňující fungování kolektorů či údržbu osvětlení v městě Brně. 

Spolupráci navázaly Technické sítě Brno například se Střední školou strojírenskou a elektrotechnickou Trnkova, SPŠ Purkyňova, Střední školou informatiky, poštovnictví a finančnictví Čichnova nebo SEEŠ Sokolnice. Novinkou je dohoda s tišnovskou střední školou, jejíž žáci chodí na letní brigádu na odbor veřejného osvětlení. „Forma spolupráce se školami však není jednostranná. Se střední školou Sokolnice například spolupracujeme v oblasti vzdělávání našich zaměstnanců, kdy našim kolegům zvyšujeme odbornost a následně ji pravidelně udržujeme,“ říká Maťovčíková. 

Technické sítě Brno se také pravidelně účastní akce Den firem, kterou pro své žáky pořádají některé ze škol. Spolupráce se vždy odvíjí od časových možností studujících a požadavků vzdělávacích zařízení. Vzájemnou symbiózu ale zkomplikovalo období koronavirové pandemie. Kvůli hygienickým nařízením a opatřením se spolupráce omezila, a to i v oblasti odborných praxí. „K útlumu došlo také v oboru provozní elektrikář, který je pro nás preferovaný. A naše současná poptávka převyšuje potřeby škol,“ uzavírá za firmu Maťovčíková.