Dnes je 20. 07. 2024

Lidé v posteli experimentují, ale na každém kontinentu jinak. V Evropě vede klasika, v Asii vibrátor s tykadly a v Americe anální kolík

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Pro 13th, 2023
0 komentářů

Počet lidí, kteří si zpestřují sex erotickou hračkou, se zvyšuje. Erotické bestsellery se však v různých zemích a kulturách výrazně liší. Věděli jste, že Češky nejčastěji sáhnou po vibrátoru? Proč hračky oblíbené v Asii nemají v evropských ložnicích šanci? A v jakém státě preferují anální sex? 

Trh s erotickými hračkami nikdy neprosperoval tak jako v posledních letech. Výrazně k tomu přispěla opatření v době koronavirové pandemie, nicméně i další roky nezůstaly v prodejích pozadu. Výhled výzkumné agentury Statista Research Department dokonce počítá s tím, že hodnota trhu s erotickými hračkami do roku 2030 dosáhne 80,2 miliardy amerických dolarů. 

Ve stoupajícím zájmu o erotické hračky netvoří výjimku ani Česko. Tuto skutečnosti podporuje i výzkum agentury Nielsen, podle kterého vlastní nějakou erotickou pomůcku necelá třetina Čechů nad 18 let.1 „Mezi nejoblíbenější produkty se řadí vibrátory a další vibrační pomůcky,“ upřesňuje popularitu erotických pomůcek výzkumná zpráva agentury Nielsen. „K těm tradičně nejoblíbenějším patří například stimulátor na klitoris nebo párové vibrátory. Tento rok se však stal absolutním hitem kloubový stimulátor a vibrátor 2v1 BOOM Gracefool,“ poodkrývá tajemství českých ložnic Tomáš Koubík, zakladatel společnosti Sexshop.cz. Podle něj úspěch této pomůcky spočívá především v její jedinečně konstrukci, kdy ji lze jednoduchým pootočením v kloubu použít jako vibrátor a stimulátor najednou. 

Tyto pomůcky jsou také nejprodávanější například v Německu, kde v rámci Evropy trh s erotickými hračkami vzrostl nejvýrazněji. „Evropané si jsou v tom, co mají v posteli rádi, zkrátka hodně podobní. Výrazné rozdíly zaznamenáme až v zemích mimo Evropu a v jiných kulturách,“ dodává Koubík. 

Číňané mají silikonové přítelkyně, Thajci nesmějí používat nic 

Chuť na zpestření sexu si musejí nechat zajít například obyvatelé Thajska. V této oblíbené asijské destinaci jsou totiž erotické hračky ilegální. Za jejich držení nebo prodej hrozí dokonce vězení, a to až na tři roky, případně pěkně tučná pokuta. Stejná omezení platí i u jejich sousedů v Malajsii. V Jižní Koreji pro změnu do minulého roku platil zákaz dovozu umělých panen pro dospělé. Nicméně ne všechny asijské země mají pravidla takto striktní. 

Například v Číně není problém erotické pomůcky pořídit. Jsou k dostání téměř na každém kroku, dokonce i v hotelových minibarech nebo u pokladen v obchodech se smíšeným zbožím, hned vedle žvýkaček a bonbónů. V posledních letech tam navíc velmi vzkvétá obchod s realistickými silikonovými pannami, takzvanými sexdolls. Nejen, že jsou Číňané jejich největšími výrobci, ale zároveň i největšími odběrateli. Některým mužům tyto silikonové krásky nahrazují živé partnerky, a dokonce je berou s sebou do kina nebo na kávu. „Silikonové panny působí velmi realisticky. Nechybí jim ani takové detaily jako umělé nehty či řasy. Některé dokonce mohou vést i jednoduchou konverzaci, hýbat částmi těla nebo reagovat na doteky,“ popisuje Koubík. 

Evropanům se mohou některé hračky oblíbené na asijském trhu zdát trochu bizarní. Dokonce i nejoblíbenější a běžné pomůcky jako vibrátory či stimulátory klitorisu se tu vyskytují ve výrazných pastelových barvách či ve tvaru zvířátek nebo broučků s tykadly. „V Česku se takové barvy vůbec neprodávají, nejoblíbenější je stále výrazná růžová,“ upozorňuje na oblíbenou barvu Koubík a zároveň dodává, že ani vibrátor s očima a tykadly by v českých ložnicích své místo nenašel. 

V hlavní roli anální kolík i BDSM pomůcky 

Celosvětově nejvyhledávanější sexuální pomůckou na internetu se pravidelně stává anální kolík. Před dvěma lety se na něj lidé ve vyhledávačích dotazovali ve více než 5,5 milionu případů. Nejčastěji ve Spojených státech. V USA totiž pomůcky pro anální sex patří mezi nejoblíbenější erotické hračky vůbec, a to hned vedle vibrátoru, který podle studie výzkumné agentury Statista Research Department z minulého roku2 vlastní přibližně 47 % Američanů starších 18 let. 

V posledních letech se vedle pomůcek na anální sex stále zvyšuje zájem o BDSM pomůcky, jako jsou pouta a pásky přes oči. Svou popularitu si získávají také v českých ložnicích. Podle odborníků za tím stojí především zvědavost a chuť experimentovat.