Dnes je 25. 05. 2024

Kluzká historie lubrikačních gelů. V ložnici našel uplatnění olivový olej i batáty

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Srp 30th, 2023
0 komentářů

Když přijde na intimní potěšení, lubrikační gel často sehrává velkou roli. Nejenže pomáhá zvýšit vaginální vlhkost a uspokojení, ale v některých případech dokonce snižuje bolest při styku. Kouzlo lubrikantů objevili již naši předkové. Pro zvlhčení však používali běžně dostupné věci, třeba olej. Často však sáhli i po více bizarních surovinách, například po batátech či červených řasách. 

Lubrikační gel má v nočních stolcích u mnoha lidí své pevné místo. A oprávněně. Výzkumy opakovaně dokazují, že lubrikanty prokazatelně zvyšují komfort během sexu.1 V jedné ze studií2 dokonce 70 % žen uvedlo, že po použití lubrikačního gelu snáze dosahují orgasmu. Lubrikanty, jak je známe dnes, však byly vynalezeny až na počátku 20. století. „Dnes si můžeme vybrat také speciální lubrikanty, které způsobují mravenčení, hřejivé či chladivé pocity, případně mají různé příchutě. Hlavně však obsahují laboratorně testované složky a jsou šetrné k vagíně i penisu,“ vysvětluje rozdíl Tomáš Koubík, zakladatel společnosti Sexshop.cz. Přestože jsou lubrikační gely záležitostí moderní doby, naši předkové neměli problém je nahrazovat běžně dostupnými přírodními surovinami. A některé byly opravdu velmi nápadité. 

Oleji se raději vyhněte 

Řecko je známé pro své krásné pláže, ostrovy a olivový olej. Jeho historie sahá až do antického Řecka, kde nechyběl nejen v kuchyni, ale také v ložnici. Tehdy se dokonce věřilo, že olivový olej může zabránit otěhotnění. Byl tak velmi oblíbený u některých žen, ovšem popularitu si získal i u mužů. V antice totiž významnou roli hrály i homosexuální vztahy. Oleje si tak díky svým vlastnostem přirozeně získaly popularitu po celém světě. Například v Japonsku muži v období od 16. do zhruba 19. století spoléhali při análním sexu na hřebíčkový olej. Kromě jeho kluzkosti totiž oceňovali jeho schopnost uvolňovat svaly a tlumit bolest. Dnes by podle lékařů měli lidé po oleji sáhnout jen v krajním případě. Nejen, že zvyšuje riziko podráždění pokožky a ucpání pórů, ale je především nevhodný pro použití společně s latexovým kondomem. Způsobuje totiž jeho rozpad. 

Asiaté využili zeleninu i irský mech 

S velmi originálními surovinami se uměli zabavit lidé v Asii. Japonci se v období Edo, kterou datujeme mezi lety 1603 až 1868, mazali směsí z rozmačkaných batátů. Zajímavostí je, že dnes je podobná směs rozmačkaných batátů tororo-jiru známá především jako oblíbená japonská polévka. Další vychytávkou Japonců, Korejců i Číňanů, kterou používali ke zvlhčení během sexu, byla látka zvaná karagenan. Vyráběla se vařením červených mořských řas a dnes ji známe také pod názvem irský mech. Hlavní kouzlo této řasy spočívá v jejích fyzikálních vlastnostech, jimiž jsou gelotvornost a schopnost emulgace. Proto se jako přísada do lubrikačních gelů využívá dodnes. Lidé byli zkrátka vynalézaví a ke slastnému prožitku si dopomáhali vším, co bylo kluzké. Za zmínku stojí i sliny. Ty pravděpodobně používali všichni naši předkové od doby, co lidé provozují sex. 

Lubrikanty se na pultě objevily teprve před padesáti lety 

Lubrikanty se do podoby, v jaké je známe dnes, začaly formovat až v 19. století, když byla v roce 1872 patentována první vazelína. Přestože byla určena primárně k péči o pleť, díky své husté a mazlavé formě se stala oblíbenou rovněž v ložnici. Pro ženy však nebyla příliš bezpečná. Podle studie publikované v časopise Obstetrics & Gynecology3 hrozí ženám, které používají vazelínu, více než dvakrát větší riziko infekce pochvy. 

Klíčem k sexuální rozkoši se stal první komerční lubrikant KY Jell, jenž se začal prodávat v roce 1917. Jeho pořízení však nebylo tak jednoduché jako dnes. Tehdy na něj lidé potřebovali lékařský předpis a na jeho volný prodej se čekalo až do roku 1980, tedy do doby, kdy pomalu končila sexuální revoluce a sex konečně přestal být natolik tabuizovaný. Benefitů lubrikačních gelů v té době využívali zejména homosexuálové, kteří mnoho párů k experimentům s lubrikačním gelem inspirovali. 

Vášnivé noci okořeněné kluzkým pomocníkem si poté lidé začali užívat ve větším množství až v 90. letech. To byly lubrikanty volně dostupné již v téměř každé lékárně v Severní Americe nebo Evropě. S tím, jak se začala měnit dostupnost lubrikačních gelů, začal se měnit i postoj lidí k jejich používání. „Pochopili totiž, že lubrikant může dobrý sex okořenit a vylepšit. Dnes tak lubrikační gely patří u našich zákazníků k nejoblíbenějšímu zboží,“ prozrazuje Koubík.