Dnes je 25. 09. 2021

Hledáte běžný účet nebo zvažujete změnu stávajícího? 6 tipů, podle čeho vybírat

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Čvc 29th, 2020
0 komentářů

Běžné bankovní účty – ale i ty spořící – již dávno nebojují o klienty výškou úroku. Slouží především ke každodennímu hospodaření s penězi. I tak se ovšem vyplatí dát si s jejich výběrem na čas nebo si nechat rovnou poradit od odborníků. Podívejte se na šest tipů, které vám s výběrem běžného účtu pomohou.

Poplatky za vedení účtu

Poplatky za zřízení a vedení běžného účtu se stávají spíše výjimkou, řada bank od nich už zcela upustila. Při výběru banky, u níž budete běžný účet mít, si proto projděte ceníky a zkontrolujte, jestli v něm takové poplatky jsou. „Poplatky automaticky neznamenají, že by člověk měl takovou banku ze svého seznamu rovnou vyškrtnout. Je třeba se také podívat, zda banka klientovi díky poplatku za vedení účtu neodpustí jiné poplatky, kupříkladu ty za výběr z bankomatu. Nebo zda například poplatek neodpouští za splnění určitých podmínek. Často může být vedení účtu zdarma od určitého obratu na účtu v rámci daného měsíce,“ popisuje Michael Diviš, finanční specialista společnosti Poutko. Ta je registrovaná u České národní banky a svým klientům poskytuje poradenství v oblasti osobních financí a investic.

Další poplatky

Pozor si je potřeba dát i na další poplatky, které s provozem účtu souvisejí. Může jít o výběry z bankomatů obecně, výběry z bankomatů jiných bank či výběry hotovosti na pobočce. Zpoplatněné mohou být také SEPA platby či vydání další platební karty. Vždy je důležité se podívat, co vše je zpoplatněné. Může se stát, že nakonec bude výhodnější vybrat účet s poplatky za vedení, ale bez dalších poplatků například za výběry z bankomatů.

On-line, nebo off-line?

Dnešní doba stále více nahrává řešení každodenních záležitostí on-line. Banky tomuto trendu jdou naproti a velká část z nich již nabízí možnost vyřídit vše prostřednictvím internetu. „Možnost založení účtu přes internet, jeho správa, komunikace s bankou, nákup dalších služeb, třeba cestovního pojištění, i případné zrušení účtu je vhodnou variantou pro všechny, kteří nechtějí ztrácet čas chozením na pobočky,“ popisuje Tomáš Musil, finanční specialista společnosti Poutko.

Na druhou stranu jsou pak i lidé, kteří preferují osobní kontakt a péči reálného bankéře. Pro ty bude vhodnější banka, jež si tyto služby drží. V takovém případě je ale dobré si předem zjistit, jak hustá je síť jejích poboček a zda v ní náhodou nechybí vaše město.

Kde jsou bankomaty?

Moderní technologie se sice již etablovaly i v bankovním sektoru a bezhotovostní platby jsou v Česku standardem, stále se ale najdou lidé, kteří raději platí hotově. Pokud do této skupiny patříte i vy, určitě se neobejdete bez pravidelného výběru peněz z bankomatu. Ujistěte se proto, že má vybraná banka dostatečnou síť bankomatů. Nejlépe po celé republice.¨

„I když jich nenabízí moc, neznamená to, že je nutné dívat se hned po jiné bance. Zjistěte si nejprve, jaké jsou poplatky za výběr z cizích bankomatů. Ideální je, když jsou výběry ze všech bankomatů zdarma. V takovém případě pak totiž síť konkrétní banky řešit vůbec nemusíte a pro hotovost můžete zamířit kamkoliv,“ dodává Tomáš Musil.

Internetové a mobilní bankovnictví

Uspěchaná doba nahrává správě běžných věcí prostřednictvím mobilních telefonů, tabletů či notebooků. O bankovních účtech a platbách to platí též. Při hledání účtu není ani tak nutné ověřovat si, zda banka internetové bankovnictví a mobilní aplikaci nabízí, jako to, co všechno e-banking a aplikace nabízí a jaké je jejich ovládání. To by mělo být přehledné, jednoduché, rychlé, stabilní a bezpečné.

Potřebujete druhou kartu?

Při výběru účtu je nakonec dobré předem zvážit i to, kdo jej bude využívat. Tedy jestli jen vy, nebo například i váš partner či manželka. „Společný účet pak může mít dvě podoby. Buď se jedná o variantu, kdy oba vystupujete jako spolumajitelé, nebo je jeden u vás majitel a druhý disponent. Pokud některou z variant zvažujete, určitě se ujistěte, zda ji banka vůbec v nabídce má. A pokud ano, podívejte se, jaké jsou například podmínky za vydání druhé karty k účtu,“ říká Michael Diviš.

 

Komerční sdělení