Dnes je 29. 03. 2024

Windows 10 ano či ne? 10 důvodů proč (ne)upgradovat

Autor: Redakce
Rubrika: IT
Srp 27th, 2015
0 komentářů

Domácí uživatelé Windows 7 a 8.1 mohou od 29. července bezplatně přejít na nejnovější Windows 10. Jen těžko bychom hledali důvody, proč by tak neměli učinit. Trochu jiná je ovšem situace ve firmách – nejenže nemají upgrade automaticky zdarma, ale musí řešit i mnoho otázek, které ostatní uživatele nikterak netrápí.

Firmy spoléhající na pracovních stanicích na platformu Windows musely další strategii využívání desktopových operačních systémů vyřešit již před rokem, kdy Microsoft ukončil podporu dnes již 14 let starých Windows XP. Spíše než na aktuální Windows 8.1 vsadily firmy na oblíbená Windows 7, přestože u tohoto operačního systému uplyne letos pět let od jeho uvedení na trh. Meziroční nárůst o 10 % tak jen potvrdil pevnou pozici Windows 7, která jsou s více než 60% podílem na trhu (dle statistik NetMarketShare) celosvětově nejpoužívanějším desktopovým operačním systémem. Přibližně 13% tržní podíl Windows 8.1 jen o jediné procento překonává rozšířenost Windows XP.

„Nejen firemní uživatelé operačních systémů od Microsoftu ukazují velmi konzervativní přístup k aktualizacím Windows,“ říká Ondřej Štrba, Microsoft Technology Unit Director společnosti Servodata, která je jedním z největších dodavatelů licencí softwaru Microsoft na českém trhu. „Svědčí o tom i tržní podíl Windows 8, který činí bezmála 3 procenta, přestože přechod na verzi 8.1, zaměřenou především na uživatele počítačů bez dotykové obrazovky, nabídnul Microsoft jako bezplatnou aktualizaci skoro před dvěma lety,“ upozorňuje Ondřej Štrba.

Microsoft při vývoji Windows 10 na konzervativní přístup svých zákazníků pamatoval a jistě i proto vrátil zpět klasickou nabídku Start a odstranil panel Šém vysouvaný gestem či klávesovou zkratkou z pravé strany obrazovky. Mimo to ale samozřejmě existuje i mnoho dalších důvodů, proč přejít na nejnovější verzi Windows:

  • Windows 10 jsou moderním operačním systémem, orientovaným na vysoký výkon na všech typech podporovaných zařízení (počítače, tablety a smartphony). Nový hardware a software od různých dodavatelů bude optimalizován především právě pro Windows 10.
  • Windows 10 lze provozovat na stejném hardwaru jako Windows 7 a 8, to znamená na počítačích se všemi běžnými typy procesorů s taktem alespoň 1 GHz a nejméně 1 GB operační paměti (v případě 64bitové verze jsou požadovány 2 GB). Tyto nároky splňují i více než pět let staré počítače.
  • Windows 10 sázejí na bezpečnost a mobilitu ve firemním prostředí. Přinášejí funkce Advanced Threat Analytics pro sledování podezřelého chování uživatelů ve firemní síti a Continuum pro snadné přecházení mezi více používanými zařízeními.
  • Aktualizace na Windows 10 probíhá jako takzvaný in-place upgrade, tedy se zachováním všech uživatelských nastavení, dat i instalovaných aplikací. Před instalací Windows 10 proběhne test kompatibility, který vyhodnotí možnost instalace nového operačního systému na hardware počítače a jeho kompatibilitu s používaným softwarem.
  • Všechny další aktualizace Windows 10 budou poskytovány formou updatů, bez nutnosti reinstalace na zcela novou verzi operačního systému. Microsoft bude Windows 10 podporovat následujících 10 let, tedy do roku 2025.

„Novinky a vylepšení ve Windows 10 usnadní a zrychlí práci uživatelům i správcům firemních sítí. Přesto však existují rizika, která je před upgradem nezbytné zvážit,“ dodává Ondřej Štrba. „IT infrastruktura i specifické provozní požadavky mohou tempo nasazování moderního operačního systému zpomalit či jej rovnou oddálit až na dobu, kdy skončí životní cyklus používaného hardwaru a bude třeba pořídit nový.“

Testovací verze připravovaného operačního sytému, dostupné téměř po celý jeden rok před uvedením finální verze na trh, ukázaly, že přechod na Windows 10 by měl být ve většině případů zcela bezproblémový. Komplikace ovšem mohou nastat především v následujících případech:

  • Firma využívá specifický hardware, pro který nejsou k dispozici ovladače pro Windows 10. Jedním z možných řešení je využití virtualizace a provoz tohoto hardwaru pod verzí operačního systému, která jej podporuje.
  • Jedním z hlavních důvodů, proč se některé firmy až do poslední chvíle bránily upgradu z Windows XP, byla nutnost úpravy na míru vyvinutého softwaru pro kompatibilitu se zakázkově vyvinutým softwarem. Pokud je tento problém již vyřešen a firma migrovala své systémy například na Windows 7, není zatím nezbytné opakovat celý náročný proces s přechodem na Windows 10. Microsoft bude Windows 7 podporovat ještě nejméně 5 let.
  • Výchozím internetovým prohlížečem Windows 10 je zcela nový Microsoft Edge. Vzhledem k odlišnému jádru nového prohlížeče od předchozího Internet Exploreru mohou nastat potíže s kompatibilitou s podnikovými systémy, ovládanými prostřednictvím internetového prohlížeče. Je nezbytné důkladně otestovat kompatibilitu používaných systémů s prohlížečem Edge.
  • Přestože se, z hlediska uživatelské přívětivosti, Windows 10 vracejí k úspěšným Windows 7, mohou být pro některé konzervativní či málo zkušené uživatele změny v operačním systému natolik zásadní, že bude nutné provést alespoň základní uživatelské školení práce ve Windows 10.
  • Microsoft testoval Windows 10 mnoho měsíců a sbíral i zpětnou vazbu od milionů uživatelů po celém světě. I tak se ovšem mohou během několika měsíců po uvedení finální verze a jejím rozšíření na velké množství počítačů objevit zatím nehlášené chyby či bezpečnostní mezery.

„Firmám můžeme před přechodem na Windows 10 doporučit především důkladnou analýzu kompatibility nového operačního systému s používaným hardwarem, instalovaným softwarem a podnikovými informačními systémy. Naše zkušenosti ukazují, že komplikace sice mohou nastat, ovšem jen opravdu výjimečně jsou (bez velkých investic) neřešitelné. Aby nebyl ohrožen provoz firmy, je třeba postupovat systematicky a s rozvahou, nikoli hned zahájit živelný upgrade na strojích, které projdou testem kompatibility,“ uzavírá Ondřej Štrba.