Dnes je 18. 04. 2024

V České republice roste poptávka po termálních koupalištích, nabídka však za Maďarskem a Slovenskem zaostává

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Bře 20th, 2017
0 komentářů

V České republice roste poptávka po termálních koupalištích, do kterých mohou zájemci jezdit, aniž by k tomu potřebovali předpis od doktora. V souvislosti s tím se zvyšuje také nabídka služeb termálních koupališť a lázní. Lidé chtějí pečovat o své zdraví, právě u služeb ovšem vyžadují vysoký standard. Nabídka u nás přesto stále zaostává nad tím, co poskytuje sousední Slovensko nebo „Mekka“ termálů, za kterou odborníci považují Maďarsko.

Zatímco v Maďarsku je několik desítek termálních lázní, v tuzemsku jich je jen zhruba kolem desítky a například Termální lázně Teplice jsou přístupné jen pro ubytované hosty v rámci relaxačních a léčebných pobytů. Další místa jako Termální koupaliště Klíše nebo koupaliště Brná v Ústí nad Labem jsou otevřená jen v sezóně, tedy od května do září. Nabídka se navíc koncentruje pouze do několika míst v Česku. Celoročně jsou v provozu termály ve Velkých Losinách, Liberci, Teplicích a Pasohlávkách u Brna.

„Lidé mnohem více začínají myslet na sebe, a především své zdraví. To se projevuje i tak, že více relaxují, dopřávají si masáže, wellness pobyty či jiné formy odpočinku. Můžeme mluvit o jakémsi wellness trendu, jezdí k nám mladí, ale i starší lidé. Zajímají se o účinky termální vody a přímo ji vyhledávají,“ říká ředitel Aqualandu Moravia Petr Pavlacký. Výhodou areálu jsou například sirné koupele, a to díky vodě, která má blahodárný vliv na lidský organizmus. Její pozitivní účinky spočívají zejména v oblasti snížení bolestí pohybového aparátu, ve zlepšení pohybů kloubů končetin a páteře, úlevě pro osoby s revmatickým onemocněním a zlepšení celkové kondice. Zdrojem je pramen termální vody s vysokým obsahem sirovodíku a minerálních látek s výstupní teplotou 41,7 °C, který je v Česku zcela unikátní. Vyvěrá v hloubce 1 450 metrů pod terénem a jde o druhý nejsilnější sirný pramen v České republice. Ve zmíněném akvaparku návštěvníci rovněž najdou vany s neupravenou sirnou vodou. „Obliba těchto procedur u nás teprve roste, lidé však postupně začínají objevovat a oceňovat její blahodárný vliv na lidský organismus,“ podotýká Pavlacký.

Kromě těchto i jiných procedur nabízí jihomoravské zařízení celkem 12 bazénů. Přestože jde o největší komplex v České republice, na Slovensku a v Maďarsku je nabídka ještě větší. Kupříkladu slavné maďarské lázně Bükfürdö pokrývají 14 hektarů a mají 32 bazénů, které v součtu zabírají přes 5 200 metrů čtverečních. Maďarské lázně jsou v Evropě velice populární, zhruba padesátka z nich se pravidelně zapojuje do takzvané Noci termálů, při níž akce v jednotlivých zařízeních nekončí ani o půlnoci. Pro české komplexy jsou dlouhodobou konkurencí také provozy na Slovensku, například Tatralandia u Liptovského Mikuláše.

„Lidé kromě kvalitní termální vody očekávají také vysoký standard služeb. Do Bükfürdö je to z Brna přes 200 kilometrů, do Tatralandie skoro 300. Nám se od otevření areálu v roce 2013 daří lákat stále více zahraničních turistů. Aktuálně platí, že z deseti turistů v akvaparku je jich v průměru šest z České republiky, dva jsou Slováci a dva Rakušané. Do akvaparku jen loni přijelo více než 700 tisíc lidí a jejich počet stále roste,“ uvedl Pavlacký.

Podle něj je ale nutné investovat do stále širší nabídky služeb. Udržet zahraniční návštěvníky přitom pomáhají i ubytovací služby, zejména v souvislosti s hotelem Aqualand Inn, jenž otevřel loni v květnu. Stavba stála 65 milionů korun a byla reakcí na poptávku návštěvníků. Aqualand plánuje i další rozšíření, které ho má udržet na špici lákající celou pětinu návštěvníků z Rakouska. Novinkou budou atrakce známé z nejlepších světových vodních parků. Hotovo by mělo být do dvou let.

Stranou však nezůstává ani česká konkurence. Skupina Royal Spa, jež provozuje šest lázeňských komplexů a jeden wellness hotel ve čtyřech městech – Luhačovicích, Mariánských Lázních, Velkých Losinách a Ostrožské Nové Vsi –, postavila před dvěma lety velký termální park ve Velkých Losinách, který postupně modernizuje. Také zde lákají na sirný pramen. Standardem ve většině termálních provozů v tuzemsku je voda nad 30 stupňů. V Chrastavě u Liberce do ní ještě i přidávají mořskou sůl. K nejteplejším pak patří Termální lázně Teplice s vnitřním termálním bazénem o teplotě vody až 44 stupňů. Pramen je zde hydrogenuhličitano-sírano-sodného typu s bohatým obsahem minerálů a příměsí radonu. Provoz je sice celoroční, ovšem jen pro hosty s pobytovými balíčky.