Dnes je 19. 04. 2024

Stručný návod na lepší komunikaci ve firmě: Vysílačky versus telefony

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Bře 30th, 2015
0 komentářů

Efektivní a rychlá komunikace mezi pracovníky je klíčovým požadavkem každého podniku. V rámci velkých firemních areálů a administrativních budov však není snadné tento základní požadavek naplnit. Řešením jsou mobily, bezdrátové telefony i vysílačky. Díky nim mohou být lidé v neustálém spojení, což šetří čas, zrychluje práci, a často například dokáže zachránit i lidské životy. Přinášíme sumář základních pravidel pro volbu moderních dorozumívacích zařízení.

Kdy zaměstnancům vysílačky či telefony pořídit?

Při zvažování koupě vysílaček či telefonů je rozhodující otázkou, zda zaměstnanci takové přístroje opravdu využijí a nepůjde jen o zbytečnou investici. Zjednodušeně lze říci, že se tyto přístroje vyplatí ve firmách, kde spolu zaměstnanci komunikují na větší vzdálenost častěji než jednou za hodinu. Jde o vhodné řešení, když je nutné okamžité spojení až na desítky kilometrů, když se zaměstnanci potřebují mezi sebou na dálku operativně domlouvat nebo jsou nuceni se vzdalovat na delší dobu od svých kanceláří a přitom musejí být stále na příjmu. Vysílačky a bezdrátové telefony jsou tradičně využívány v rámci skladových prostor, autodopravy a taxislužby, v supermarketech a nákupních centrech, ale také při realizaci stavebních projektů, při konání konferencí a kongresů, ale i při velkých kulturních a sportovních událostech.

Když je třeba rychlá jednostranná komunikace

Vysílačky mají svá specifika a od klasických telefonů i mobilů se v mnoha aspektech liší. V podniku mohou být užitečným pomocníkem, ale pro mnoho případů jsou jejich funkce nedostatečné. Proto je třeba si předem uvědomit k jakým účelům budou využívány. Radiostanice používají s oblibou například kurýrní firmy, autodopravci či stavební podniky. Jejich hlavní výhodou je, že každý klient má vlastní komunikační kanál, takže snadno ohlídáte, aby byly využívány pouze pro pracovní komunikaci a nikoliv na telefonáty domů či kamarádům. Navíc může mluvit vždy jen jeden z volajících, čímž se prokazatelně zkracuje a zefektivňuje komunikace při práci. Bezdrátové vysílačky jsou vhodné i tam, kde není zcela spolehnutí na signál mobilních operátorů. Hodí se proto například v terénu, v odlehlých místech či na horách. „Ačkoliv se to nemusí při výběru zařízení zdát podstatné, jednou ze zásadních věcí ovlivňujících funkčnost bezdrátových vysílaček je také dobrá baterie. U tohoto typu zařízení, které je často používáno v krizových situacích, si totiž nemůžete dovolit, aby mělo slabou nebo nekvalitní baterii, upozorňuje Radim Tlapák, ředitel předního českého internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment baterií do mobilních i bezdrátových telefonů a vysílaček. „Myslete na to, že pracovníci mohou být delší dobu mimo dosah elektrické sítě. Proto je dobré jim zajistit náhradní baterie nebo nabíječky s interní baterií,“ doplnil Tlapák. Pro potřeby intenzivnější a déle trvající komunikace jsou však vysílačky nevyhovující, splňují nároky pouze na rychlou a stručnou výměnu informací.

Bezdrátový telefon jako náhrada mobilů

Mobilní telefony jsou již běžnou součástí našeho každodenního života, a to jak osobního, tak i pracovního. Chytré telefony však neslouží jen pro dorozumívání, ale svým uživatelům nabízejí celou řadu funkcí včetně internetu a zábavných aplikací. Proto stále více zaměstnavatelů upouští od nákupu mobilů pro své zaměstnance, aby nebyli rozptylováni. Pro takové případy je ideálním kompromisem bezdrátový telefon. Umožňuje být v pohybu a neustále k zastižení, a přitom zaměstnavatel nemusí řešit, zda zaměstnanci nevyužívají zařízení spíše k posílání soukromých SMS zpráv či brouzdání po internetu. Bezdrátový telefon se užívá zejména v případě administrativních center či pracovišť s větší rozlohou. I v tomto případě je dobré ohlídat si při nákupu několik věcí. Nejdůležitějším parametrem je dosah od základny. Pokud budete telefony pořizovat do kanceláří, vyplatí se, aby byly opatřeny i záznamníkem. Dalším ze zásadních kritérií, které byste neměli při výběru opomenout, je takzvaná doba pohotovostního režimu, což znamená, jak dlouho váš telefon vydrží bez dobíjení. „Pokud se jedná o bezdrátové telefony, je důležité pořizovat zařízení s vysokokapacitními bateriemi, které vydrží dlouho bez nabíjení. Jinak zbytečně přijdete o jeden z klíčových benefitů těchto zařízení. Bezdrátový telefon, který musí být neustále připojen k napájení, je už totiž v podstatě obyčejný stolní telefon,“ připomíná Radim Tlapák z obchodu BatteryShop.cz. „Zároveň je třeba myslet na to, že baterie mají určitou životnost, a po delší době užívání začne výrazně klesat kapacita akumulátoru, tedy délka jeho výdrže. Obecně se doporučuje po dvou až třech letech obměnit v rámci firmy baterie ve všech mobilních dorozumívacích zařízeních,“ uzavřel Tlapák.