Dnes je 24. 04. 2024

Jak účinně posílit dětskou imunitu s nástupem do škol?

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Zář 30th, 2018
0 komentářů
Jak posílit dětem imunitu

Jedno z nejčastějších témat, které řeší rodiče se začátkem školního roku, je posílení dětské imunity. Hlavním cílem je, aby děti po čerstvém nebo opětovném příchodu do školky či školy neonemocněly a jejich obranyschopnost byla dostatečně silná. Východiskem bývá konzumace mnoha různých vitamínů, které podáváme dětem hlavně formou rozličných výživových doplňků. Jedním z šetrných způsobů je však také pravidelné užívání medicinálních hub, jejichž účinky jsou potvrzeny nejen tradiční čínskou medicínou, ale i moderními vědeckými studiemi. Pojďme si tedy vyjmenovat několik základních pravidel, kterými je dobré se jako rodič řídit.

Zdraví a nemoc pohledem čínské medicíny

Každá nemoc je podle tradiční čínské medicíny výsledkem nerovnováhy Yinu a Yangu – dvou protikladných principů. Můžeme si je představit jako den a noc nebo léto a zimu. Yin a Yang je všude kolem nás, jeden bez druhého nemůže existovat, ale zároveň se stále snaží převážit jeden nad druhým. Tuhá zima vystřídá horké léto, yangové mládí se překlopí v yinové stáří. Toto jsou přirozené Yin-Yangové cykly, které probíhají i v našem organismu. Pokud žijeme přiměřeně zdravě, pak jsou tyto cykly přirozené a cítíme se dobře. Jestliže se ale naše ratolesti často stravují ve fastfoodu, mají nadbytek aktivit či třeba hrají až moc často akční hry na počítači, začne převládat v jejich organismu Yang. Naopak když jim pravidelně podáme ke snídani studený jogurt, budou často konzumovat sladkosti a nemají pravidelný pohyb, stávají se yinovějšími. Jejich tělo má sice úžasnou samoregulační schopnost a tyto „výstřelky“ dokáže vyrovnávat, pokud jsou ale výkyvy dlouhodobé nebo příliš extrémní, regulační mechanismy už toto nezvládnou a nastupuje to, čemu říkáme nemoc.

Dětský Yin a Yang: Proč jsou pro děti vhodné medicinální houby

Medicinální houby podle čínské medicíny vyrovnávají Yin a Yang. Umí navrátit organismus do rovnováhy, posílit jeho obranyschopnost a také ho vyživit, pokud je oslabený. To žádná jiná bylina neumí. U velmi malých dětí se používají kombinace medicinálních hub ve formě sirupu, kterému se v Číně říká „dračí sirup“. U starších dětí, od 3 nebo 4 let a výše, se používají buď jednotlivé medicinální houby nebo častěji jejich harmonicky působící kombinace. Obvyklá je kombinace čtyř takových, kde každá působí na jinou část organismu, ale celkově synergicky posilují imunitní systém. Na trhu existují produkty, které směs všech těchto čtyř hub již obsahují.

Bylinky pro děti: První pomoc v době zimních nemocí

Kouzelné zaklínadlo: Cordyceps, Reishi, Agaricus, Shitake

Pokud mluvíme o nejvhodnějších medicinálních houbách pro děti, pak je to jednoznačně Cordyceps. Tato houba posiluje ledviny a plíce a je to jeden z nejsilnějších stimulátorů imunitního systému. Dále si zapamatujte Reishi, ta má velmi příznivé účinky na posílení imunity a zároveň se výborně osvědčila u alergií i atopických ekzémů. Houby Agaricus a Shitake taktéž posilují imunitu a trávení a dokážou si poradit s viry a bakteriemi. Je však nutné podotknout, že při akutních příznacích (jako třeba teplota, žlutá rýma, schvácenost, bolesti těla, apod.) se doporučuje zmíněné houby vysadit a místo nich ve vyšší dávce podávat buď čistý betaglukan nebo houbu Coriolus. Ve většině případů se podaří šokově posílit imunitu a nemoc ani nepropukne. Je třeba ale začít s terapií okamžitě při prvních projevech akutních příznaků.

5 největších mýtů o imunitě: Zdravé tělo se s infekcí vypořádá samo a děti by měly být ve sterilním prostředí

Lze houby užívat dlouhodobě?

Nic se nemá přehánět, a proto se nabízí ještě otázka dlouhodobosti využívání medicinálních hub. „Je dobré, aby se dětská imunita naučila žít i bez hub. Obvykle proto doporučuji užívat je po dobu čtyř až šesti měsíců. Ideální je vždy začít asi měsíc před krizovým obdobím, což právě bývá nástup do školky či školy, nebo před zimou či před nástupem léta. Zkrátka vždy, když se mění klima,“ říká k méně tradiční formě dětské prevence Milan Schirlo, dlouholetý praktik tradiční čínské medicíny a zároveň majitel české rodinné firmy MycoMedica, která se specializuje právě na výrobu produktů z vysoce kvalitních medicinálních hub. „Doporučuji též užívat houby s určitými přestávkami, aby si na ně imunitní systém řekněme nezvykl. Obvykle je vhodné užívat je 5 dní a 2 dny mít pauzu. Při dlouhodobém užívání medicinálních hub má smysl zvýšit příjem vitamínu C, a to buď zvýšením příjmu zeleniny a ovoce nebo třeba užíváním extraktů brazilské třešně, aceroly, a podobně,“ dodává Schirlo.

Zvýšená nemocnost se pojí s nástupem dětí do školek a škol, prozatím se jedná jen o běžné infekce

Houby jsou jen polovina úspěchu

Jako další příčinu častých dětských onemocnění vidí tradiční čínská medicína ve špatných stravovacích návycích tj. v oslabené „Slezině“. Pohledem tradiční čínské medicíny není totiž „Slezina“ samostatný orgán, ale několik orgánů zodpovědných za naše trávení a zároveň jeden z hlavních systémů určujících kvalitu naší imunity. Proto by měly být součástí dětského jídelníčku zejména složité sacharidy doplněné o malé množství vysoce hodnotných bílkovin a porci lehce povařené zeleniny. Myslete na to, že trávení začíná již v ústech, proto děti učte, aby jídlo důkladně rozžvýkaly a vychutnávaly si každé sousto. Děti by měly jíst pravidelně, a to 4 – 6krát denně, ideálně vždy ve stejný čas. Je vhodné v jejich jídelníčku co nejvíce omezit potraviny obsahující cukr a mléčné produkty, pokud trpí na zahlenění. Důležitý je samozřejmě taky přiměřený pohyb na čerstvém vzduchu a dostatek spánku.

Které potraviny posilují slezinu?

Neutrální a teplé sladké chutě Ostré chutě (v malém množství a přiměřeně věku) Složité sladké chutě (v malém množství)
lehké obiloviny, zvláště bílá rýže a rýžová kaše (congee), oves, pražený ječmen, lepkavá (sladká) rýže, špalda, dýně, sladké brambory, celer, tykev, mrkev, kukuřice, pastinák, cizrna, černé fazole, jamy, hrách, vlašské ořechy, kompot, kuřecí, hovězí, jehněčí, játra, ledvinky, makrela, tuňák, ančovičky cibule, pórek, česnek, vodnice, paprika, čerstvý zázvor, skořice, muškátový oříšek, fenykl, kuchyňská koření med, melasa, datle, rýžový sirup, ječný slad, palmový cukr

 

Které potraviny nejsou vhodné?

Nevařené a syrové potraviny chladné Zadržující a vytvářející vlhkost
saláty, syrové ovoce (celé i vymačkaný džus, zvláště z citrusů), pšenice, klíčky a obilné výhonky, syrová zelenina, rajčata, špenát, mangold řapíkatý (římský špenát), tofu, jáhly, chaluhy, sůl, přílišné množství sladkých jídel a koncentrovaná sladidla, hnědá rýže, antibiotika, vitamín C (ve větším množství než 1-2 gramy denně) zmrzlina a mléčné výrobky (kromě malého množství másla a jogurtu), cukr, čokoláda, ořechy a semínka (s výjimkou vlašských ořechů), ořechová másla

Nicméně vždy používejte zdravý rozum! V parném létě meloun nemusí být špatně, naopak v zimě snídat meloun je pro slezinu velmi zatěžující.