Dnes je 20. 04. 2024

Pod každým třetím vánočním stromkem byla elektronika. Češi řeší, co s odpadem

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Led 18th, 2016
0 komentářů

Nejlepší Vánoce v historii měli podle prvních statistik prodejci elektra v České republice. Nová elektronika se objevila pod každým třetím českým stromečkem. Kromě telefonů, notebooků a chytrých hodinek lidé kupovali i nové televize, ledničky a kávovary. S novými spotřebiči v domácnosti nyní Češi řeší, co s těmi starými. Řada lidí přitom neví, že je může bezplatně odevzdat v obchodech nebo je nechat odvézt z domácnosti.

Vyhodit starý domácí spotřebič do popelnice či u cesty. Tak vypadá podle odborníků nejhorší možný způsob likvidace elektra včetně baterií. Nezajištěný elektroodpad končící na skládkách nebo podél cest totiž představuje velké ekologické riziko. „Z nezabezpečené skládky mohou unikat škodlivé a jedovaté látky do ovzduší, vody i půdy,“ popsal možná rizika David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů a baterií. Ekologická likvidace se stává čím dál větším globálním tématem i proto, že například jen ve Spojených státech amerických vyhodí každý den tři sta padesát tisíc mobilních telefonů a sto třicet tisíc počítačů. Po Vánocích pak množství odpadu ještě mnohonásobně vzůstá.

Vyřazenou elektroniku berou prodejci i obce

Právě proto, aby se Češi odnaučili neekologicky zbavovat elektroodpadu včetně baterií a pomáhali tak chránit planetu před znečištěním a přemírou odpadu, přibývá možností, co s nepoužívanými spotřebiči. Lidé mají nyní ze zákona na výběr několik míst, kde mohou elektroniku bez obav zanechat. „Je možné odvézt věci na takzvaná místa zpětného odběru, což jsou například i prodejci spotřebičů. Dále jsou tu speciální sběrná místa ve školách, firmách nebo obcích, která je nyní možné najít v řadě měst a obcí,“ řekl David Vandrovec.

Poslední variantou, jak se bezpečně zbavit nepotřebné techniky, jsou výkupny druhotných surovin. Musí mít ovšem zřízeno místo zpětného odběru, což ne všechny mají. „Je potřeba si zjistit, zda konkrétní výkupna bere i staré spotřebiče. Některé totiž nejsou oprávněné elektroniku přijmout,“ upozornil Vandrovec.

Odpad lze odnést i do práce

V současnosti existuje navíc řada projektů, které zapojují do ekologického zpracování nepoužívané techniky a baterií firmy. Téměř dva tisíce společností v České republice tak, v rámci programu Zelená firma, umožňují lidem přinést veškerou nepotřebnou elektroniku do práce. Odtud je pak svezena a zrecyklována či ekologicky zlikvidována.

Zoufat nemusí ani ti, kterým zaměstnavatel tuto službu nenabízí. Projekt Buď líný myslí na všechny, kteří by se rádi zbavili nepotřebných věcí ekologicky, ale nemají čas nebo chuť spotřebiče někam odvážet. „Pokud se lidem samotným nebo dohromady se sousedy podaří sesbírat více než pětadvacet kilogramů elektroodpadu, mohou si v rámci služby Buď líny objednat bezplatný odvoz věcí přímo z domova,“ doporučil David Vandrovec ze skupiny REMA, která nabízí zpětný odběr vyřazených elektrozařízení. Servis funguje po celém území České republiky a lze ho objednat elektronickou objednávkou či telefonicky. Kromě spotřebičů, které o Vánocích nahradily nové, lze nechat odvézt veškeré přístroje fungující na baterie či elektřinu, nepoužívané baterie, DVD, CD a tonery.