Dnes je 29. 03. 2024

Počet sportovních úrazů tvoří v Česku až pětinu všech zranění. Předcházet jim mohou speciální sportovní ortézy

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Zář 30th, 2014
0 komentářů

Nejen v Česku, ale i v ostatních evropských zemích narůstá počet sportovních úrazů. Z databáze mortality Eurostatu a Světové zdravotnické organizace vyplývá, že ve sportu dochází k 7 000 fatálních úrazů ročně. Zbytečným nehodám při sportování přitom mohou podle odborníků předcházet sportovní ortézy. Ty totiž představují prostředek pro prevenci, ale i samotnou léčbu poranění. Sportovní ortézy si přitom lze zakoupit nejen ve specializovaných prodejnách, ale i přes internet. Tato služba, kterou letos v létě uvedl na trh e- shop Sportobchod.cz, zahrnuje i odborné poradenství přímo od sportovců.

Podle Národního koordinačního centra prevence úrazů v Česku jen v roce 2013 zdravotníci ošetřili více než 400 000 sportovních úrazů, což tvoří více než pětinu z celkového počtu úrazů v České republice. Podle odborníků tento počet přitom stále narůstá. Může za to přílišný tlak na výkonnost a nepravidelné cvičení sportovců. Dalším důvodem je také nedostatečné vybavení ochrannými pomůckami. Správně zvolená ortéza sice nezaručuje vyléčení, lze ji však využít k prevenci či podpoře po zranění. „Právě sportovci patří mezi zákazníky, kteří nejčastěji využívají ortézy v případě problémů s pohybovým ústrojím. Vzhledem k tomu, že na českém internetu nikdo oblast kvalitních sportovních ortéz neřeší opravdu komplexně, rozhodli jsme se od letošního léta nabízet široký sortiment třeba i méně známých, ale ve světě renomovaných značek s kvalitní poradnou přímo od sportovců,“ vysvětlil cíl nové služby Josef Mech, ředitel e-shopu Sportobchod.cz, který nově nabízí online prodej sportovních ortéz a bandáží.

Aby však ortéza splnila svůj účel, musí si zákazník vybrat správný typ. K tomu je nutné zohlednit především úroveň fixace, která se značí ve třech stupních. První stupeň představuje základní ochranu při drobných poraněních a lze jej využít také jako univerzální prevenci zranění. Druhý stupeň je vhodný pro střední ochranu, například pro případy podvrtnutí či problémy s vazy. Třetí stupeň je pak určený pro těžší zranění a je vhodný pro zrychlení celého procesu hojení. Ortézy lze také zakoupit podle typu zranění. „Vzhledem k tomu, že nejvíce úrazů má na svědomí fotbal, prozatím nejlépe se prodávají ortézy na kolena. Zákazníci jsou navíc ochotni připlatit si za kvalitu, nakupují střední a vyšší modely,“ popsal dosavadní zákaznické chování Josef Mech. Pozornost by podle něj lidé měli věnovat i materiálu, ze kterého je ortéza vyráběna. „Většina ortéz se stále vyrábí z neoprenu. Kvalitní ortézy navíc obsahují antibakteriální provedení, což zabraňuje případnému zápachu, který vzniká množícími se bakteriemi při pocení. Oblíbená je také nylonová tkanina, jejíž výhodou je zase prodyšnost,“ dodal Mech.