Dnes je 20. 04. 2024

Plánujete lyžařskou dovolenou? Pozor na výběr ubytování

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Pro 24th, 2013
0 komentářů

Stále více milovníků lyžařského sportu cestuje za tímto adrenalinem do zahraničí, ať už do Rakouska, Itálie nebo třeba Švýcarska. Tyto zájezdy se však od lyžařských pobytů v ČR liší celou řadou faktorů a jsou v mnohém specifické. V tomto článku vám proto poradíme, jak postupovat a na co se konkrétně zaměřit při výběru ideální lyžařské dovolené za hranicemi republiky.

Rada 1: Ujasněte si lokalitu

Výběr destinace pro lyžařskou dovolenou začíná většina lidí řešit s velkým časovým předstihem. Někteří volí osvědčená místa, jiní mají rádi změnu a každý rok poznávají nová lyžařská střediska. Jednu z hlavních rolí při výběru lokality tedy hraje vhodný lyžařský areál. Zkušení lyžaři ocení dlouhé a fyzicky náročné sjezdovky v rakouské části Alp, zejména v ledovcové oblasti. Pro ty, kteří vyhledávají spíše drsný skalnatý terén mimo vyhrazenou zónu sjezdovky, jsou ideálními středisky La Grave ve Francii nebo St. Anton v Rakousku. Možností volby je však celá řada. „Nejdostupnější střediska pro české lyžaře se vyskytují například v rakouském Hochfichtu, německém Velkém Javoru či slovenské Velké Rači. Tyto oblasti mají totiž například z Brna dojezdnost v rozsahu jen 3 až 5 hodin,“ potvrdil Lukáš Przybylski ze specializovaného pobytového slevového portálu Slevoteka.cz„Začátečníci a rodiny s dětmi pak obvykle volí jednodušší svahy například ve středisku St. Moritz ve švýcarských Alpách nebo v rakouském Lechu. Zde si přijdou na své všichni, kteří preferují mírné svahy se sedačkovou lanovkou a kvalitní zázemí pro odpočinek,“ doplnil Przybylski s tím, že kromě několikadenních pobytů navštěvuje stále více lyžařů zahraniční sjezdovky pouze na prodloužený víkend.

Podrobnosti: Lyžování v Alpách je možné celoročně. Zatímco v neledovcových ski areálech lze většinou lyžovat do konce března, nejlepší lyžařská střediska ve Francii, Švýcarsku, západním Rakousku a Itálii jsou otevřena až do května.

Tip: Čtyřdenní rekreace kousek od rakouských Alp včetně polopenze a neomezeného vstupu do wellness vás vyjde na necelých 6 400 korun. http://www.slevoteka.cz/pobyty/hory-a-turistika/detail/1786/ 

Rada 2: Nepodceňte výběr ubytování

Každá lyžařská destinace má svou specifickou kulturu, proto se i kvalita ubytovacích zařízení v daných lokalitách může lišit. Zatímco například ve tříhvězdičkovém hotelu v Rakousku bývá nedílnou součástí ubytování i sauna, v italských hotelech stejné úrovně ji nalézt nemusíte. V každém kvalitním hotelovém pokoji by však neměly chybět čisté ručníky, televize, telefon, wifi připojení nebo minibar. Přestože apartmány představují levnější variantu ubytování, v zahraničí je jejich úroveň mnohem vyšší než u nás. Součástí každého apartmánu bývá samostatné WC, koupelna se sprchovým koutem nebo vanou. Samozřejmostí je také kompletně vybavená kuchyň s ledničkou a kávovarem. Většina apartmánů má také barevnou televizi se satelitem, balkon, terasu a samostatný vchod. Výběr ubytovacího zařízení pak již vždy závisí na individuálních potřebách každého člověka. Milovníci přírody a architektury ocení například ubytování v romantických horských vesničkách v rakouských a švýcarských Alpách. Francouzské Alpy pak poskytují luxusní ubytování ve stylových domcích, můžete se zde však setkat i s ubytováním v panelákových střediscích.

Podrobnosti: Některé hotely navíc do ceny pobytu započítávají také skipas nebo slevu na další volnočasové aktivity nacházející se v blízkosti areálu. Před finální objednávkou si proto tyto informace vždy zjistěte.

Tip: Ubytování na 4 dny u Lipna včetně polopenze, třídenního skipasu a 50% slevy na volnočasové aktivity je možné zakoupit za necelých 2 500 korun.http://www.slevoteka.cz/pobyty/hory-aturistika/detail/1782/

Rada 3: Zvolte si úroveň služeb

Naprostá většina lyžařů si již nedokáže svou zimní dovolenou představit bez doplňkových aktivit. Kromě kvalitně upravených lyžařských svahů proto střediska obvykle nabízejí i řadu nadstandardních služeb, které se často váží přímo k samotným sjezdovkám. Ty tak dnes lákají například jízdu na zábradlích (railech) či bednách (boxech), což si oblíbila zejména mladší generace lyžařů a snowboardistů. Milovníci adrenalinu všech věkových kategorií pak ocení třeba možnost jízdy v boulích či hlubokém sněhu mimo klasickou lyžařskou zónu. Oblíbeným doplňkovým prvkem se v celé řadě lyžařských areálů stala také závodní sjezdovka nebo svah s měřenými úseky. Tradičně vyhledávaným zpestřením jsou pak wellness centra se saunovým světem, která jsou dnes již obvykle součástí každého hotelu či penzionu.

Podrobnosti: Po náročném dni na lyžích je ideálním odpočinkem návštěva bazénu nebo termálních lázní, které jsou velmi rozšířené například v nedalekém Rakousku.

Tip: Milovníci lenošení v bublinkových koupelích ocení nabídku rakouských lázní Gostling. Třídenní ubytování v nedalekém městečku Lunz am See nacházející se blízko lyžařského střediska Lackenhof i Hochkar si můžete dopřát za necelých 2 000 korun. http://www.slevoteka.cz/dodavatel/73/hash/0b94f21809ddd59345e4a22d928987c88ca60f1d/sleva/1734/detail/

Rada 4: Stanovte si finanční limit

Pokud se vydáte na lyžařskou dovolenou do zahraničí, musíte počítat s tím, že se rekreace v alpských střediscích oproti pobytu v tuzemsku prodraží. Mezi finančně nejnáročnější lokality patří horské pobyty ve francouzských a švýcarských Alpách, které se však pyšní nejkvalitnějšími a největšími lyžařskými středisky v Evropě. Cenový paradox lze pak nalézt například ve Švýcarsku. Zatímco v Zermattu a Matterhornu si můžete zakoupit zcela nejdražší skipasy, v malých švýcarských lyžařských střediscích naleznete i ty úplně nejlevnější. Ačkoliv v současnosti míří stále více Čechů za zimními radovánkami do zahraničí, někteří lyžaři nedají na tuzemské svahy dopustit. Česká lyžařská střediska totiž nabízejí mírnější svahy a snazší dostupnost. Největší konkurenční výhodu představuje cenová dostupnost tuzemských sjezdovek, které jsou považovány za jedny z nejlevnějších v Evropě.

Podrobnosti: Cenu i dostupnost českých hor oceňují například ti, kteří nechtějí lyžovat více než jeden či dva dny. Zároveň je vyhledávají také rodiny s malými dětmi, kterým stačí lyžovat pouze pár hodin.