Dnes je 18. 04. 2024

Manuál nastávající maminky: Pohybu se nevyhýbejte, na tvrdnutí břicha zkuste hořčík

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Led 27th, 2014
0 komentářů

Těhotenství i příprava na něj znamenají velkou změnu pro ženské tělo. Pokud čekáte potomka, měly byste upravit svou životosprávu. Možná vás trápí, jak a zda vůbec sportovat, nebo se ptáte, zda je pravdou, že kyselina listová může snížit pravděpodobnost vrozených vad potomka až o 70 %. V následujícím článku vám přinášíme několik rad a tipů, jak prožít spokojené a zdravé těhotenství, a současně stručný přehled, na co si dát v jednotlivých trimestrech pozor.

Před otěhotněním: Životní styl na jedničku

V době, kdy chcete otěhotnět, myslete hlavně na zdravou životosprávu. Úpravou životního stylu ještě před početím se totiž můžete vyhnout komplikacím v těhotenství. Pokud máte nadváhu, pokuste se ji zredukovat. V těhotenství by vám kila navíc mohla působit zbytečné zdravotní problémy, například otoky nohou. Pro budoucí maminky je důležitý pohyb. Pohyblivé tělo snáší těhotenství lépe a po porodu se rychleji navrací k původním proporcím. Navíc posílené svalstvo pomáhá zvládat zvýšené nároky na držení těla v období gravidity. V těhotenství můžete i sportovat, především pokud si zvyknete věnovat se sportu již před otěhotněním. Kromě toho je vhodné nějakou dobu před otěhotněním užívat určité vitaminy a minerály. Jedním z nich je vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému. Svůj jídelníček obohaťte také o potraviny nebo potravinové doplňky s vitaminem E, který přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Ten je způsoben nadměrnou přítomností volných radikálů, které poškozují buňky v našem těle, a to včetně buněk pohlavních.

1. trimestr: Období velkých změn

První tři měsíce těhotenství jsou nejnáročnější. Vlivem změny hladiny hormonů se obvykle dostavují nevolnosti, se kterými často bojujete celý den. Počítejte s tím, že budete více unavená a spavá. Co se minerálů a vitaminů v první části těhotenství týče, jsou důležité vápník, železo, zinek, jód a vitaminy skupiny B. Jedním z vitaminů skupiny B, který hraje klíčovou roli během prvních tří měsíců těhotenství, je kyselina listová. Její nedostatek může mít na vývoj plodu až fatální následky. Kyselina listová totiž působí jako účinná prevence defektů neurální trubice u dítěte. Pravidelné užívání doporučených dávek kyseliny listové může snížit riziko vrozených vad až o 70 %. „Tělo metabolizuje kyselinu listovou na aktivní formu, tzv. folát, který přispívá ke správné syntéze aminokyselin. Tím se podílí na procesu dělení buněk a přispívá k růstu zárodečných tkání v době těhotenství. Studie ukazují, že získat předepsané množství kyseliny listové během těhotenství z běžné potravy je velmi obtížné, a proto je vhodné zařadit doplňky stravy s obsahem tohoto vitaminu,“ vysvětluje PharmDr. Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica, která nabízí polyvitaminové přípravky obsahující všech 8 esenciálních vitaminů skupiny B včetně kyseliny listové.

2. trimestr: Užívejte si a relaxujte

Oproti prvním třem měsícům těhotenství je druhá třetina obdobím, kdy se vše stabilizuje. Po týdnech nevolností a nechutenství většinou přichází úleva. Únava polevuje a ženy v této fázi těhotenství obvykle hýří energií. Je proto dobré tento čas nějak využít, například na pořízení výbavičky. Během druhého trimestru také nejvíce přiberete. Počítejte s váhovým přírůstkem okolo 6–7 kg. Protože se rostoucí hmotnost soustřeďuje hlavně do břicha, začne se měnit Vaše těžiště, což způsobí změnu celkového držení těla. Mohou se objevit bolesti páteře způsobené zvýšeným prouděním krve do pánevní oblasti, které má za následek uvolnění vazů spojujících pánevní kosti s páteří. Proti bolestem zad vám pomůže cvičení jógy, pilates nebo cvičení za pomoci overballů. Doplňujte pravidelně vápník, který je potřebný pro udržení normálního stavu kostí a zubů.

3. trimestr: Zpomalte a odpočívejte

Období třetího trimestru se počítá od 27. týdne těhotenství až do porodu. Poslední tři měsíce gravidity jsou fyzicky a emočně náročné. Příprava na blížící se porod bývá u žen spojena s obavami a pocity úzkosti. Touto dobou se budete opět cítit unavená a k tomu trochu neohrabaná, neboť se vaše břicho bude velmi rychle zvětšovat. Vaše hybnost se bude postupně zhoršovat, přičemž největší omezení v pohybu pocítíte poslední měsíc. Běžné jsou také dýchací potíže, otoky dolních končetin a rukou, bolesti zad a časté močení. Další hojně se vyskytující komplikací v poslední fázi těhotenství je tvrdnutí břicha. To se může objevit již dříve, ale s přibližujícím se porodem je častější a více nepříjemné. Tyto stahy dělohy nemusí znamenat nic vážného, na druhou stranu se může jednat o hrozbu předčasného porodu. „V případě předčasných stahů dělohy se většinou zavádí medikamentózní léčba pomocí hořčíku, který přispívá k normální činnosti svalů, a může tak uvolňovat napětí svalů pánevního dna,“ říká PharmDr. Klára Minczinger ze společnosti Generica, která nabízí hořčík například v kombinaci s vitaminem C a B6 v rozpustných tabletách. „Těhotné ženy navíc ocení, že hořčík přispívá ke správné funkci psychiky a nervového systému, snižuje únavu a pomáhá udržet zdravé kosti a zuby. Nastávající maminky mohou brát hořčík až do 36. týdne těhotenství. V pozdějším období už by o jeho užívání měl rozhodnout lékař,“ dodává Minczinger.