Dnes je 16. 04. 2024

Hrubá stavba před zimou. Co vše je třeba stihnout a co počká na jaro?

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Zář 26th, 2016
0 komentářů

Stavba domu je nákladná a časově náročná záležitost, kterou není radno podcenit. Řada investorů využívá právě nadcházející období končícího léta a nastupujícího podzimu k tomu, aby před tím, než teploty klesnou pod nulu, zvládla své bydlení dostat do fáze hrubé stavby. Co si pod tímto termínem představit? Co hrubé stavbě nesmí chybět a za jakých podmínek lze v realizaci pokračovat i v zimním období?

Máte za sebou výběr vhodného pozemku, který je napojený na inženýrské sítě, máte stavební povolení i projektovou dokumentaci k domu. Zbývá se jen pustit do samotné stavby vysněného rodinného domu – ať už s pomocí profesionálů ze stavební firmy, či svépomocí. Čím začít?

Základem jsou základy

Dobré základy jsou důležité a u stavby rodinného domu to platí dvojnásob. Základy totiž přenášejí hmotnost domu na podloží, a jejich správné provedení je proto pro jeho výstavbu stěžejní. U dobrého podloží si zpravidla vystačíte s levnějšími základovými pásy, u problematičtějšího padá volba na kompaktní základovou desku, která váhu domu přenáší na celou svoji plochu. Při realizaci základové konstrukce je třeba myslet na uložení technických sítí i správnou hydroizolaci.

Stěny, stropy i balkony

Máte-li připravené základy, můžete se vrhnout na samotnou stavbu domu. Hrubá stavba zahrnuje všechny obvodové a vnitřní nosné stěny, stejně tak všechny stropy, nenosné příčky a také lodžie nebo balkony. Při výběru materiálu je vhodné vždy volit svislé a vodorovné stavební konstrukce z jednoho stavebního systému. „Moderní stavební systémy už dnes totiž počítají s ucelenou řadou stavebních doplňků, která zahrnuje například i překlady, rohové cihly a další prvky. Není proto nutné zdivo řezat či sekat,“ vysvětluje Martin Urbanec, technický poradce ze společnosti KM Beta, největšího českého výrobce betonové střešní krytiny, vápenopískového systému SENDWIX a pálených zdicích prvků.

Stavba musí být pod střechou

Tak jako domu nesmí chybět základy, je nedílnou součástí hrubé stavby též dokončená nosná střešní konstrukce včetně položené střešní krytiny a prostupu komína. „Ještě, než se pustíte do vlastního pokrývání, je důležité zkontrolovat provedení izolace a osazení fólie. Je důležité používat kvalitní fólii a pracovat správným technologickým postupem. Bohužel i dnes se setkáváme s tím, že je fólie přibitá k latím hřebíky či není dostatečně překrytá,“ vyjmenovává Martin Urbanec s tím, že myslet je už při stavbě dobré i na doplňky včetně užitečných drobností, jako jsou třeba nášlapné rošty.

Okna, dveře nejen proti nezvaným návštěvníkům

Dům, který má všechny zdi i střechu, je potřeba nakonec rovněž uzavřít. Okna, vchodové i balkonové dveře mají pro hrubou stavbu hned dvojí účel. Jednak dům, ačkoliv je ještě nevybavený, uchrání od nezvaných návštěvníků, za druhé pak umožní temperování interiéru (tedy jeho vyhřátí a udržování stálé teploty) a v neposlední řadě i provádění vnitřních stavebních prací i během zimního období.

Přestávka přes zimu? S novými technologiemi není nutná

Nepřítelem stavařů i nedočkavých investorů bylo vždy zimní období a nízké teploty. S klesající teplotou se totiž zpomalují chemické reakce v materiálech, a mohou dokonce zcela ustat. Vedle toho také u některých materiálů hrozí vlivem mrazu vznik trhlin. Nutné odstávce v době, kdy teploty klesají pod nulu, lze však předejít. Speciálně upravené malty umožňují zdění až do teploty −5 °C a k dostání jsou i cementové potěry či přísady do omítek.

Dejte stavbě čas si odpočinout

Přestože dnešní technologie umožňují stavařům takřka nepřetržitou práci – za předpokladu, že se teploty venku drží do zmíněných −5 °C –, je na místě nechat hrubou stavbu domu nakonec též nějaký čas odpočinout, takzvaně „vymrznout“. Domu se tak dá prostor k tomu, aby pořádně vyschnul, dotvarovaly se použité materiály a všechny konstrukce správně dosedly. Na jarní období, až si stavba řádně odpočine, tak můžete nechat třeba dodělání venkovních omítek i zateplení.