Dnes je 28. 03. 2024

Jak v nepříznivém počasí prodloužit výdrž baterie sporttesteru?

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Říj 11th, 2017
0 komentářů
Jak prodloužit výdrž baterie sporttesteru?

Podzim je obdobím dlouhých tréninkových kilometrů, kdy se často vydáváme běhat jen s jedním partnerem – se sporttesterem. Právě ten totiž dokáže sesbírat a mnohdy i zanalyzovat údaje o naší fyzické aktivitě. Hlavní funkcí je většinou kromě mapování uběhlé vzdálenosti ještě měření tepové frekvence, nicméně jednotlivé přístroje se mohou diametrálně lišit ve svých funkcích, výdrži, designovém provedení i v ceně. Všechny však potřebují pro své fungování zdroj energie, kterým je baterie. Shrnuli jsme proto základní tipy, jak se sporttesterem a zejména jeho baterií v chladnějších měsících zacházet, aby vám zařízení vydrželo dlouho funkční.

Tip č. 1: Extrémy nejsou dobré, zahřejte sporttester na ruce

Ať už je součástí sporttesteru klasická knoflíková baterie nebo pracuje díky dobíjecímu akumulátoru, rozhodně platí, že tomuto zdroji energie mohou vadit extrémní teploty. „Obecně můžeme říci, že pro akumulátory jsou ideální teploty tak od 10° do 40°. Extrémnější vychýlení od tohoto průměru jim může škodit a delší působení silného mrazu by je mohlo dokonce hodně poničit,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. Zejména v silnějších mrazech může baterie signalizovat mnohem rychleji vybití, protože vlivem nízké teploty klesá její kapacita. „Výrobci sporttesterů samozřejmě tomuto faktu své stroje podřizují. Ale i tak můžeme sami, vlastním přičiněním pomoct tomu, aby baterie nebyly zejména v nižších teplotách a silných mrazech vystaveny tak extrémnímu teplotnímu šoku. Dobré je, pokud člověk používá sporttester třeba pouze na venkovní běhání, si pomůcku nasadit na ruku už s předstihem, předtím, než vyrazíme do chladného prostředí. Na ruce se totiž aspoň trochu zahřeje a ten šok pak není tak výrazný,“ dodává Tlapák. Sporttester je tak díky kontaktu s naším tělem ve větším „teplotním“ bezpečí než třeba smartphone, který máme jen schovaný v kapse.  

Tip č. 2: Ne vlhku, ale i neprodyšným sáčkům

Mnoho z nás má zlozvyk – po běhu ze sebe sundat všechno zpocené oblečení, naházet je na jednu hromadu a běžet do sprchy. Pokud to také děláte, vyndejte rozhodně z hromady právě sporttester. Vlhkost mu, a hlavně jeho baterii, může pěkně uškodit. „Ve vlhkém prostředí dochází ke kondenzaci vodních par a ty mají na životnost baterie negativní vliv. Tou nejhorší variantou je koroze baterie, která výrazně zkracuje její životnost. Koroze je obecně nejčastějším důvodem, proč nám akumulátor přestává fungovat,“ zdůrazňuje David Vandrovec ze společnosti REMA Battery, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci baterií a akumulátorů. Častým mýtem také je, že přístroj bychom měli schovat do uzavíratelného igelitového sáčku, abychom ho uchránili před nepříznivými podmínkami. „Vzhledem k tomu, že sporttester absorbuje hodně vlhkosti z kontaktu s naší pokožkou, je nutné jej, hlavně kvůli integrované baterii, skladovat na suchém, ale větraném místě. Pokud jej uzavřeme do neprodyšného obalu a má v sobě ještě zbytkovou vlhkost, zabráníme sice tomu, aby do něj pronikal prach, ale zvyšujeme tím riziko koroze,“ doplňuje Vandrovec.  

Baterie a akumulátory končí stále více na recyklaci než v popelnici. Češi v jejich sběru překonávají hranici 45 %
Baterie mohou na palubu letadel nabité jen na 30 %. Nové pravidlo zkomplikuje jejich skladování

Tip č. 3: Schovejte svůj měřič pod bundu, i když je voděodolný

Zní to sice jednoduše, ale jako hlavní štít proti dešti nebo i zmíněným nižším teplotám postačí měřič připnutý na ruce schovat pod bundu. Tato na první pohled bezvýznamná věc může výrazně pomoci výdrži a hlavně životnosti baterie. „Jednotliví výrobci samozřejmě myslí na to, že běháme i v horším počasí, a tak sporttestery standardně zasazují do těl, která jsou schopná odolat dešti a prachu. Tato ochrana se ale samozřejmě může různě lišit. Odolnost proti vniknutí vody se udává v tzv. IP, neboli Ingress Protection. Sporttestery v dnešní době garantují většinou alespoň IP47, kde čtyřka značí stupeň odolnosti vůči prachu a 7 vůči vodě, kde by nemělo vadit ani ponoření na 30 minut do metrové hloubky. Jenže ponor do vody může napáchat mnohem menší zlo než třeba sprcha nebo právě déšť, kde je mnohem silnější tlak vody. Takže i tento zdánlivě voděodolný tester je rozhodně potřeba chránit,“ říká Lubomír Pešák ze specializovaného běžeckého obchodu Top4Running.cz.

Tip č. 4: Obecná pravidla pro úsporu baterie platí i pro sporttestery

I v případě sporttesterů pak samozřejmě fungují obecná pravidla, která pomohou baterii a zejména její kapacitu šetřit. Pokud sporttester nevyužíváte po delší dobu, je dobré ho plně nabít a až potom odložit – baterie se bude postupně pomalu vybíjet. Pokud je naopak v každodenním chodu, úsporu může zajistit správné a šetrné nastavení jasu. Rovněž platí, že čím více upozornění z mobilu vám bude zařízení předávat, tím více spotřebuje energie. A čím méně ho při aktivitě budete používat – ve smyslu ovládání – tak tím déle vydrží. Na samotný závěr je třeba dodat, že pokud už baterie ve sporttesteru nefunguje, měla by být ekologicky zlikvidována. Jedná se o nebezpečný odpad, který nepatří do běžného koše, ale do speciálních sběrných boxů na elektroodpad. „Sběrné nádoby lze nejčastěji dohledat v prodejnách s elektrospotřebiči. Pokud by někdo nemohl nebo nechtěl hledat, může nefungující akumulátor klidně i s dalším elektroodpadem poslat balíkem zdarma přímo do sběrného místa, kde se obsah balíku roztřídí a jednotlivé komponenty jsou zrecyklovány. Stačí vyplnit online objednávku na tzv. re:Balík, vytisknout si vygenerovaný štítek a odpad odnést na poštu,“ podotýká David VandrovecREMA Battery.