Dnes je 28. 03. 2024

Alergie? Zaměřte se na zdraví jater

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Dub 18th, 2014
0 komentářů

Duben je pro naše zdraví jedním z nejnáročnějších měsíců z celého roku vůbec. Lidské tělo oslabuje jarní únava a útočí na něj spousta alergenů, zejména v podobě pylů. Alergiemi trpí celá třetina planety. U nás je situace o něco lepší, přesto alergickou reakci prodělal alespoň jednou v životě každý čtvrtý Čech. Alergie mohou mít svůj původ v problematické látkové výměně. Proto je potřeba pečovat o játra, která jsou centrem metabolismu. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak svým játrům na jaře ulevit a jak je posílit.

Bodlák, který léčí

Ostropestřec mariánský je prastará léčivá bylina, která blahodárně působí především na nemocná játra. Nejvýznamnější účinnou látkou, která je obsažená v této bylině, je silymarin. Silymarin přispívá k obnově jaterní tkáně a má výrazné antioxidační vlastnosti. „Účinky silymarinu jsou tak silné, že se využívá jako doplňková terapie pro regeneraci poškozených jater i u drogově závislých, alkoholiků nebo osob, které prodělali otravu. Extrakt z ostropestřce mariánského můžete užívat například ve formě kapslí,“ vysvětluje Klára Minczinger ze společnosti Generica. „Dříve se z rostliny používaly především listy a kořen, dnes jsou to hlavně semena. Právě z drcených semen se připravuje čaj. Pro dosažení maximálního účinku, je dobré silymarin užívat alespoň několik týdnů, nejlépe však po dobu tří měsíců,“ dodává Minczinger.

Hrozba tvrdých i tučných jater

Pro správné fungování jater jsou nezbytné vitaminy skupiny B, zejména vitamin B12 a kyselina listová. Mezi vitaminy této skupiny je z pohledu výživy velice často uváděn i cholin, sloučenina, která se významně podílí na ochraně jater. Pomocí této látky je transportován tuk v organismu, čímž se zamezí jeho nadměrnému ukládání v játrech. Dlouhodobý nedostatek cholinu může způsobit ztvrdnutí jater nebo nahromadění tukových kapének v jaterních buňkách. Kromě toho vede také k vysokému krevnímu tlaku a ateroskleróze. Dalším důležitým vitaminem pro zdraví jater je vitamin C, který přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, a v neposlední řadě je pro své antioxidační účinky podstatný i vitamin E.

Zeleninová abeceda vitaminů

Metabolismus můžete každé ráno rozběhnout nápojem, který si snadno připravíte. Stačí vymačkat šťávu z citronu do sklenice vody a nalačno vypít. Toto pití stimuluje činnost jater a aktivuje v nich proces látkové výměny. Navíc citron je vynikající pomocník trávení, neboť podporuje činnost žlučníku a vylučování žluči. Také mnoho druhů zeleniny slouží jako zdroj důležitých látek pro činnost jater. Listová zelenina, artyčoky, řepa, chřest, pórek nebo třeba čekanka pomáhají regenerovat jaterní buňky. Významné protektivní účinky na játra vykazuje i avokádo. Milovníci exotické kuchyně mohou jásat, neboť kurkuma, která je její nedílnou součástí, má rovněž na játra prokazatelně blahodárný vliv. Mezi potravinami, kterými svým játrům prospějete, figurují také med a vlašské ořechy. Zapomenout nesmíme ani na zelený čaj, který pomáhá odstraňovat z jater tuk.

Zapomeňte na hranolky

Pacientům, kteří prodělali nějaké infekční onemocnění jater, jako například žloutenku nebo mononukleózu, předepisují lékaři jaterní dietu. Takovou dietu pak musí pacienti dodržovat několik měsíců. Cílem diety není redukovat přebytečné kilogramy, ale ulevit játrům nebo detoxikovat tělo. Principy této diety vám mohou pomoci s jarní očistou a posílením jater. „V zásadě jde o stravu významně či zcela oproštěnou od živočišných tuků. Tato dieta nepřipouští při přípravě pokrmů smažení a jiné přepalování tuků. Pokrmy je nutné vařit, dusit, či připravovat v páře,“ radí Klára Minczinger ze společnosti Generica. „Při této dietě se nedoporučuje kořenit, solit se může jen v omezené míře. Striktně je zakázán alkohol. Na seznamu zapovězených potravin jsou rovněž sádlo, máslo, tučné mléčné výrobky, uzeniny, paštiky a sladkosti,“ uzavírá Minczinger.